Resultat Totalt - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Sollentuna Simfestival 2011    Utskriftsdatum  14 mars 2011   
  Tävlingsort  Sollentuna    Utskriftstid  08:03   
  Arrangör  Turebergs Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  13 mars 2011         
 
 
Gren 1, 25m frisim damer "Simcup", Försök 0 år och äldre 
Sponsor: EPSON Sverige 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Michelle Coleman  1993  Täby Sim            12.72   
Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb            12.80   
Frida Truvé  1993  Södertörns Simsällskap            12.91   
Emma Karell  1994  Täby Sim            12.96   
Hanna Gustavsson  1992  Södertörns Simsällskap            12.99   
Anna Lillieström  1992  Södertörns Simsällskap            13.00   
Philippa Larsson  1989  Stockholmspolisens Sim IF            13.01   
Jessica Eriksson  1993  Södertörns Simsällskap            13.12   
Jeanette Tärnström  1987  Turebergs Simklubb            13.16   
10  Elsa Ericsson  1995  Täby Sim            13.18   
11  Anna Sandäng  1996  Täby Sim            13.24   
12  Maria Lunusjkin  1993  Saltsjöbadens Idrottsförening            13.33   
13  Greta Nykvist  1996  Södertörns Simsällskap            13.34   
14  Louise Åberg  1995  Täby Sim            13.37   
15  Linda Eriksson  1991  Solna Sundbyberg SS 04            13.38   
16  Sophie Näsström  1993  Stockholmspolisens Sim IF            13.39   
17  Carin Klasson  1995  Södertörns Simsällskap            13.60   
18  Emma Ohlin  1993  Täby Sim            13.61   
19  Annalee Hogan  1995  Tyresö Simsällskap            13.64   
19  Sandra Mattsson-Coll  1997  Södertälje Simsällskap            13.64   
19  Yvonne Persson  1988  Ösmo Simsällskap            13.64   
22  Ida Andersson  1989  Södertörns Simsällskap            13.68   
23  Emma Varga  1997  Danderyds Sim Club For Swimmin            13.70   
24  Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena            13.76   
25  Christine Ekman  1994  Stockholmspolisens Sim IF            13.79   
26  Lovisa Malmgren  1997  Spårvägens Simförening            13.80   
27  Angelica Norrena  1991  Solna Sundbyberg SS 04            13.96   
28  Josefin Agnekrans  1994  Södertälje Simsällskap            13.98   
29  Alexandra Engsoo  1998  Södertälje Simsällskap            14.00   
30  Elin Postlind  1992  Turebergs Simklubb            14.05   
31  Carolina Nordin  1987  Solna Sundbyberg SS 04            14.15   
31  Elisabeth Krische  1996  Simklubben 1970            14.15   
33  Isabel Mattsson-Coll  1993  Södertälje Simsällskap            14.18   
34  Saskia Kuhlins  1996  Spårvägens Simförening            14.30   
35  Annika Toll  1996  Danderyds Sim Club For Swimmin            14.32   
36  Erika Gardelin  1997  Spårvägens Simförening            14.34   
37  Beatrice Vezzoli  1998  Turebergs Simklubb            14.42   
38  Louise Halldén  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin            14.44   
38  Viktoria Vuori  1995  Simklubben Ena            14.44   
40  Klara Wallenbro  1997  Spårvägens Simförening            14.45   
41  Moa Österberg  1994  Åkersberga Simsällskap            14.46   
42  Julia Thurin  1996  IF Åland            14.48   
43  Claudia Lienert  1996  Stockholmspolisens Sim IF            14.49   
44  Amanda Platenik  1998  Simklubben 1970            14.55   
45  Viktoria Engsoo  1996  Södertälje Simsällskap            14.57   
46  Malin Wallén  1997  Spårvägens Simförening            14.59   
47  Hanna Helin-Nilsson  1997  Simklubben 1970            14.65   
48  Erica Christensen  1997  Södertälje Simsällskap            14.74   
48  Sofia Nyberg Starck  1997  Tyresö Simsällskap            14.74   
50  Maria Östervall  1998  Åkersberga Simsällskap            14.80   
51  Erica Fluur  1995  Simklubben 1970            14.85   
52  Mathilda Dahlin  1995  Södertälje Simsällskap            14.92   
53  Angelica Rosengren  1995  Simklubben 1970            14.93   
54  Agnes Fährlin  1998  Spårvägens Simförening            14.96   
54  Nathalie Rege  1994  Danderyds Sim Club For Swimmin            14.96   
56  Julia Norén  1994  Simklubben Ena            15.02   
57  Julia Stendahl  1995  Simklubben 1970            15.03   
58  Nathalie Johnsson  1996  Gustavsbergs Simsällskap            15.16   
59  Saga Stille  1996  Södertälje Simsällskap            15.22   
60  Freja Törnquist  1997  Åkersberga Simsällskap            15.27   
61  Alice Sundberg  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin            15.40   
61  Diana Jansson  1998  Gustavsbergs Simsällskap            15.40   
61  Mikaela Sigvardsson  1996  Spårvägens Simförening            15.40   
64  Vendela Rege  1997  Danderyds Sim Club For Swimmin            15.47   
65  Hanna Marohn  1998  Åkersberga Simsällskap            15.51   
66  Elmira Shahmalekpour  1997  Södertörns Simsällskap            15.64   
67  Ebba Donning  1997  IF Åland            15.74   
68  Linda Virta  1996  IF Åland            15.75   
69  Jenny Ek  1999  IF Åland            15.77   
70  Jennifer Stålhammar  1996  Åkersberga Simsällskap            15.79   
71  Wilma Tukonen  1998  Spårvägens Simförening            15.86   
72  Sophie Elväng  1997  Gustavsbergs Simsällskap            15.90   
73  Therese Joelsson  1995  Solna Sundbyberg SS 04            15.95   
74  Linnea Cooke  1998  Åkersberga Simsällskap            16.02   
75  Filippa Högberg-Klang  1999  Gustavsbergs Simsällskap            16.04   
76  Madeleine Bergqvist  1996  Simklubben 1970            16.08   
76  Mikaela Söderberg  1996  IF Åland            16.08   
78  Nathalie Dahlberg  1998  Gustavsbergs Simsällskap            16.09   
79  Ella Jonsson  1996  Gustavsbergs Simsällskap            16.16   
80  Ida Jansson  1995  IF Åland            16.18   
81  Anna Reinholdz  1999  Södertörns Simsällskap            16.35   
82  Josefin Holmström  1996  Gustavsbergs Simsällskap            16.46   
83  Ellinor Hagberg  1996  Solna Sundbyberg SS 04            16.62   
84  Nicole Eker  1996  IF Åland            16.77   
85  Sepideh Assadi  1996  Solna Sundbyberg SS 04            16.87   
86  Agnes Blomquist  1997  Åkersberga Simsällskap            16.89   
87  Fanny Ek  1999  IF Åland            16.92   
88  Elin Konvicka  2000  Åkersberga Simsällskap            17.20   
89  Moa Malmberg  1999  Turebergs Simklubb            17.27   
90  Ylwali Häggblad  2000  Åkersberga Simsällskap            17.33   
91  Jessica Hagström  1999  Södertörns Simsällskap            17.37   
92  Elin Dau Neuman  1998  Gustavsbergs Simsällskap            17.82   
93  Amanda Lidfeldt  1999  Gustavsbergs Simsällskap            18.08   
94  Shiba Noory  1997  Södertörns Simsällskap            18.25   
95  Felicia Eriksson  1998  Åkersberga Simsällskap            19.19   
96  Rebecca Lones  1998  Gustavsbergs Simsällskap            20.72   
97  Emilia Larsson  1999  Turebergs Simklubb            28.01   
Clara Schenk  1999  Turebergs Simklubb            DNS   
Ellen Jansen  1999  Gustavsbergs Simsällskap            DNS   
Sandra Ojeda  1999  Turebergs Simklubb            DNS   
Seyma Yigit  1995  Turebergs Simklubb            DNS   
Alida Ramdén  1997  Södertälje Simsällskap            DSQ   
Anna Olsson  1997  Turebergs Simklubb            DSQ   
Julia Lindholm  1995  IF Åland            DSQ   
Sandra Lindberg  1998  Gustavsbergs Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 2, 25m Frisim Herrar"Simcup", Försök 0 år och äldre 
Sponsor: EPSON Sverige 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Jacob Thulin  1991  Täby Sim            11.17   
Niklas Borin  1989  Turebergs Simklubb            11.23   
Johan Johansson  1991  Täby Sim            11.56   
Anton Sandäng  1994  Täby Sim            11.57   
Gustav Carlsson  1993  IF Åland            11.64   
Jonas Palmqvist  1990  Södertörns Simsällskap            11.68   
Joakim Q Hammarlind  1993  Stockholmspolisens Sim IF            11.72   
Tobias Karlsson  1991  Turebergs Simklubb            11.79   
Philip Björklund  1992  Stockholms Kappsimningsklubb            11.83   
10  Nicklas Peterson  1981  Simklubben 1970            11.84   
11  Erik Emanuelsson  1993  Södertälje Simsällskap            11.87   
12  Fabian Bergman  1994  Saltsjöbadens Idrottsförening            11.89   
13  Martin Hougberg  1994  IF Åland            11.91   
14  Adam Karlsson  1994  Spårvägens Simförening            11.95   
15  Christoffer Andersson  1994  Tyresö Simsällskap            12.09   
16  Pontus Ericsson  1995  Stockholmspolisens Sim IF            12.19   
17  Linus Magnusson  1990  Täby Sim            12.22   
18  Jesper Falk  1994  Skuru Idrottsklubb            12.23   
19  Wictor Häggblad  1994  Åkersberga Simsällskap            12.24   
20  Joakim Uhlin  1994  Skuru Idrottsklubb            12.26   
21  Anders Haglund  1961  Turebergs Simklubb            12.28   
22  Adis Licina  1994  Södertälje Simsällskap            12.30   
23  Christoffer Källén  1993  Simklubben 1970            12.31   
23  Jonathan Granado-Persson  1992  Täby Sim            12.31   
25  Marcus Kjellberg  1994  Åkersberga Simsällskap            12.32   
26  Lucas Thomée  1993  Stockholms Kappsimningsklubb            12.37   
27  Jesper Billquist  1994  Spårvägens Simförening            12.39   
28  Marcus Nordin  1992  Södertälje Simsällskap            12.48   
28  Rasmus Salomonsson  1993  Stockholmspolisens Sim IF            12.48   
30  Gustav Thorstrand  1994  Spårvägens Simförening            12.49   
31  David Lind  1994  Södertörns Simsällskap            12.54   
32  Anton Lüning  1996  Spårvägens Simförening            12.59   
32  Daniel Lönnberg  1996  Stockholmspolisens Sim IF            12.59   
34  Anton Blomquist  1995  Åkersberga Simsällskap            12.64   
35  Tobias Backlund  1995  Spårvägens Simförening            12.66   
36  Leon Lindström  1996  Danderyds Sim Club For Swimmin            12.69   
37  Måns Lundberg  1993  IF Åland            12.73   
38  Henrik Bolle  1996  Turebergs Simklubb            12.76   
39  André Lopez  1991  Södertälje Simsällskap            12.78   
40  Björn Karlsson  1995  IF Åland            12.82   
41  Haider Adel Ali  1995  Spårvägens Simförening            12.87   
42  Peter Wallin  1992  Gustavsbergs Simsällskap            12.88   
43  Calle Eriksson  1995  Täby Sim            12.91   
44  Oskar Emanuelsson  1994  Södertälje Simsällskap            12.93   
45  Theodor Hansson  1994  Södertälje Simsällskap            12.94   
46  Marcus Stolt  1995  Södertörns Simsällskap            13.00   
47  Felix Gudehn  1995  Stockholms Kappsimningsklubb            13.01   
48  Joel Huth  1996  Södertörns Simsällskap            13.08   
48  Mattias Freiholtz  1996  Spårvägens Simförening            13.08   
50  Daniel Nyström  1994  Åkersberga Simsällskap            13.09   
51  Fredrik Ekesten  1995  Simklubben Ena            13.11   
52  Anton Holmberg  1995  IF Åland            13.15   
53  Gustav Pettersson  1994  Stockholms Kappsimningsklubb            13.17   
54  Frans Manelius  1995  IF Åland            13.18   
55  Ossian Ankarberg  1996  Stockholms Kappsimningsklubb            13.23   
55  Tobias Henriksson  1996  Spårvägens Simförening            13.23   
57  Emil Forsberg  1995  Turebergs Simklubb            13.24   
58  Stefan Kureljusic  1997  Södertälje Simsällskap            13.33   
59  Ossian Lönn  1996  Stockholms Kappsimningsklubb            13.39   
60  Elias Höckerfelt  1996  Spårvägens Simförening            13.40   
61  William Åberg  1997  Täby Sim            13.43   
62  Marcus Farkondeh  1995  Åkersberga Simsällskap            13.47   
63  Patrik Eriksson  1996  Spårvägens Simförening            13.53   
64  Elias Sjöblom  1997  Stockholmspolisens Sim IF            13.55   
65  Lukas Karlsson  1994  IF Åland            13.78   
66  Anton Kollberg  1995  Gustavsbergs Simsällskap            13.86   
67  Arvid Kjellén  1998  Spårvägens Simförening            13.93   
68  Rasmus Källén  1996  Simklubben 1970            13.96   
69  Samuel Johansson  1994  Täby Sim            13.98   
70  Oliver Freiholtz  1997  Spårvägens Simförening            14.07   
71  Kalle Falk  1997  Åkersberga Simsällskap            14.10   
72  Joel Severin  1997  Spårvägens Simförening            14.13   
73  Viktor Jändel  1996  Södertörns Simsällskap            14.46   
74  Zack Abelsson  1998  Södertörns Simsällskap            14.48   
75  Erik Reinholdz  1997  Södertörns Simsällskap            14.63   
76  Wilmer Tingbrand  1998  Södertörns Simsällskap            14.92   
77  Albin Karlström  1997  Spårvägens Simförening            15.26   
78  Jerker Karlsson  1997  Täby Sim            15.47   
79  Olle Hagström  1995  Gustavsbergs Simsällskap            15.75   
80  Jacob Öberg  1997  Åkersberga Simsällskap            15.79   
81  Kevin Ballchand  1999  Södertörns Simsällskap            15.83   
82  Marcus Carlenstam  1997  Gustavsbergs Simsällskap            15.89   
83  David Egholt  1994  Gustavsbergs Simsällskap            16.05   
84  Oscar Gullberg  1999  Åkersberga Simsällskap            16.62   
85  Samir Noory  1999  Södertörns Simsällskap            16.76   
86  Lukas Rynge  2000  Åkersberga Simsällskap            16.89   
87  Tomas Östervall  2000  Åkersberga Simsällskap            17.05   
88  Hugo Strandberg  1999  Gustavsbergs Simsällskap            17.49   
89  Asger Nyholm  1998  Gustavsbergs Simsällskap            17.68   
90  Simon Kallvikbacka  1999  Södertörns Simsällskap            17.80   
91  Jonas Petersson  1999  Turebergs Simklubb            17.88   
92  Sven Jansson  1999  Åkersberga Simsällskap            18.03   
93  Michael Stille  2002  Turebergs Simklubb            20.29   
94  Andrés Jensen  1999  Turebergs Simklubb            21.64   
95  Sebastian Hanna  2000  Turebergs Simklubb            24.33   
Alexander Lind  1997  Södertälje Simsällskap            DNS   
Leo Holmlund  1997  Turebergs Simklubb            DNS   
                     
 
Gren 3, 200m Fjärilsim Damer ABC, Finaler 18 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Abby Myers  1993  Stockholmspolisens Sim IF    32.71  1:09.00  1:44.58    2:21.73   
Erica Granesäter  1984  IF Åland    35.00  1:13.40  1:52.37    2:31.57   
Anna-Carin Nordin  1970  IFK Lidingö Simklubb    36.35  1:18.35  2:02.18    2:46.95   
                     
 
Gren 3, 200m Fjärilsim Damer ABC, Finaler 16 - 17 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emma Karell  1994  Täby Sim    32.26  1:08.89  1:45.95    2:23.53   
Alexandra Uusaro  1995  Täby Sim    33.05  1:10.81  1:48.23    2:25.36   
Emma Bring  1995  Spårvägens Simförening    32.96  1:11.24  1:50.75    2:32.71   
Malin Blomquist  1994  Stockholmspolisens Sim IF    35.20  1:14.49  1:54.65    2:36.23   
                     
 
Gren 3, 200m Fjärilsim Damer ABC, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Julia Thurin  1996  IF Åland    34.88  1:16.48  1:58.12    2:38.66   
Charlotte Myers  1997  Stockholmspolisens Sim IF    34.44  1:15.58  2:00.30    2:47.52   
Klara Wallenbro  1997  Spårvägens Simförening    39.20  1:26.61  2:16.35    3:05.43   
Linda Virta  1996  IF Åland    39.61  1:26.46  2:16.58    3:07.37   
Alida Ramdén  1997  Södertälje Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 4, 200m Frisim Herrar ABCD, Finaler 18 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Gustav Carlsson  1993  IF Åland    27.37  56.82  1:26.72    1:57.72   
Tobias Karlsson  1991  Turebergs Simklubb    26.98  57.34  1:28.78    1:59.75   
Anders Haglund  1961  Turebergs Simklubb    31.27  1:04.23  1:37.16    2:08.93   
                     
 
Gren 4, 200m Frisim Herrar ABCD, Finaler 16 - 17 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Theodor Hansson  1994  Södertälje Simsällskap    28.08  58.43  1:29.85    1:59.72   
Gustav Thorstrand  1994  Spårvägens Simförening    28.32  59.17  1:29.93    2:00.79   
Adam Karlsson  1994  Spårvägens Simförening    28.01  59.23  1:30.99    2:02.00   
Fabian Bergman  1994  Saltsjöbadens Idrottsförening    29.36  1:01.59  1:33.95    2:05.29   
Ali Adel Ali  1994  Spårvägens Simförening    28.82  1:00.85  1:32.95    2:05.41   
Haider Adel Ali  1995  Spårvägens Simförening    29.22  1:01.80  1:35.44    2:06.50   
Tobias Gustafson  1994  Spårvägens Simförening    29.37  1:01.60  1:34.16    2:06.58   
Christoffer Malmgren  1994  Spårvägens Simförening    28.79  1:00.81  1:34.48    2:08.68   
Adis Licina  1994  Södertälje Simsällskap    30.17  1:03.82  1:36.95    2:08.80   
10  Markus Kron  1994  Södertörns Simsällskap    29.00  1:00.87  1:34.56    2:08.86   
11  David Lind  1994  Södertörns Simsällskap    29.39  1:01.96  1:35.35    2:08.95   
12  Pontus Ericsson  1995  Stockholmspolisens Sim IF    29.91  1:02.13  1:35.62    2:09.02   
13  Fredrik Ekesten  1995  Simklubben Ena    29.08  1:02.10  1:37.16    2:10.06   
14  Felix Gudehn  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    30.55  1:04.83  1:39.49    2:13.11   
15  Marcus Stolt  1995  Södertörns Simsällskap    29.39  1:01.97  1:37.07    2:14.10   
                     
 
Gren 4, 200m Frisim Herrar ABCD, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Niclas Jonsberg  1996  Tyresö Simsällskap    29.31  1:01.81  1:34.87    2:07.82   
Leon Lindström  1996  Danderyds Sim Club For Swimmin    29.51  1:01.85  1:35.56    2:08.30   
Anton Lüning  1996  Spårvägens Simförening    29.92  1:03.26  1:37.14    2:09.80   
Mattias Freiholtz  1996  Spårvägens Simförening    29.45  1:02.20  1:36.22    2:10.03   
Andreas Persson  1996  Södertörns Simsällskap    30.29  1:04.04  1:38.75    2:11.84   
Shervin Ghahestani  1997  Täby Sim    29.72  1:03.40  1:38.38    2:12.12   
Tim Filipsson  1996  Skuru Idrottsklubb    29.88  1:03.57  1:38.65    2:13.13   
Oskar Ericsson  1997  Täby Sim    30.84  1:04.77  1:39.79    2:13.87   
Rasmus Källén  1996  Simklubben 1970    31.12  1:05.76  1:41.12    2:15.30   
10  Ossian Ankarberg  1996  Stockholms Kappsimningsklubb    31.97  1:06.88  1:42.31    2:16.66   
11  Erland Ekholm  1996  Skuru Idrottsklubb    29.87  1:04.52  1:41.39    2:17.52   
12  Martin Jareman  1996  Skuru Idrottsklubb    31.25  1:06.02  1:42.21    2:17.86   
13  William Åberg  1997  Täby Sim    30.42  1:04.90  1:42.75    2:18.56   
14  Elias Höckerfelt  1996  Spårvägens Simförening    30.96  1:05.43  1:43.22    2:19.41   
15  Sebastian Enerstrand  1996  Södertälje Simsällskap    30.46  1:05.91  1:43.98    2:20.67   
16  Niklas Rior  1997  Stockholms Kappsimningsklubb    30.84  1:05.78  1:43.43    2:21.37   
17  Hannes Hjärne  1997  Skuru Idrottsklubb    32.99  1:08.99  1:46.26    2:22.44   
18  Elias Sjöblom  1997  Stockholmspolisens Sim IF    33.77  1:10.44  1:48.09    2:22.56   
                     
 
Gren 4, 200m Frisim Herrar ABCD, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Sean Zhong  1998  Täby Sim    30.54  1:04.32  1:38.61    2:12.69   
Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    32.92  1:09.29  1:46.56    2:22.25   
Andre Filipsson  1999  Skuru Idrottsklubb    32.90  1:10.24  1:47.45    2:22.76   
Arvid Kjellén  1998  Spårvägens Simförening    33.21  1:11.03  1:50.35    2:28.77   
Christian Norberg  1998  Stockholmspolisens Sim IF    34.88  1:12.92  1:52.11    2:29.66   
Björn Seeliger  2000  Södertälje Simsällskap    35.28  1:15.09  1:54.64    2:30.95   
Hugo Eriksson  1999  Turebergs Simklubb    34.38  1:13.65  1:54.75    2:32.80   
Erik Brandt  1999  Södertälje Simsällskap    35.10  1:15.62  1:55.58    2:32.83   
Joel Hambraeus  1998  Täby Sim    35.58  1:15.28  1:55.33    2:33.81   
10  Martin Falk  1999  Stockholmspolisens Sim IF    35.51  1:16.04  1:57.76    2:38.63   
Jack Ekström  1998  Skuru Idrottsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 5, 100m Ryggsim Damer ABCD, Finaler 18 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Linda Eriksson  1991  Solna Sundbyberg SS 04    31.53        1:04.72   
Matilda Angberg  1990  Stockholmspolisens Sim IF    32.68        1:07.75   
Madeleine Wallmon  1991  Täby Sim    32.83        1:08.43   
Micaela Ödling  1990  Täby Sim    32.94        1:09.07   
Frida Truvé  1993  Södertörns Simsällskap    34.63        1:11.07   
Abby Myers  1993  Stockholmspolisens Sim IF    36.47        1:13.56   
                     
 
Gren 5, 100m Ryggsim Damer ABCD, Finaler 16 - 17 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Josefin Hallman  1995  Södertörns Simsällskap    33.73        1:09.21   
Cecilia Wallén  1995  Spårvägens Simförening    33.46        1:09.68   
Hanna von Sydow  1994  Skuru Idrottsklubb    33.43        1:10.08   
Elsa Ericsson  1995  Täby Sim    34.04        1:10.48   
Sara Eklund  1995  Tyresö Simsällskap    34.41        1:11.10   
Mathilda Sjöberg  1995  Skuru Idrottsklubb    34.27        1:11.45   
Carin Klasson  1995  Södertörns Simsällskap    34.62        1:12.04   
Julia Peterson  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    34.69        1:13.32   
Angelica Rosengren  1995  Simklubben 1970    35.49        1:13.90   
10  Sara Sangfelt  1995  Täby Sim    36.27        1:15.04   
11  Julia Norén  1994  Simklubben Ena    37.34        1:16.77   
12  Mathilda Dahlin  1995  Södertälje Simsällskap    36.94        1:17.00   
13  Emma Nyberg  1995  Tyresö Simsällskap    38.10        1:19.43   
Veronica Mattsson Ceccon  1995  Stockholmspolisens Sim IF            DNS   
                     
 
Gren 5, 100m Ryggsim Damer ABCD, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Emma Varga  1997  Danderyds Sim Club For Swimmin    34.08        1:08.90   
Greta Nykvist  1996  Södertörns Simsällskap    34.96        1:10.64   
Vilma Unnermark  1997  Södertörns Simsällskap    34.65        1:10.89   
Hanna Sangfelt  1997  Täby Sim    34.11        1:10.99   
Amanda Kimander  1997  Skuru Idrottsklubb    34.67        1:11.22   
Elin Timbäck  1997  Täby Sim    35.81        1:13.28   
Lovisa Malmgren  1997  Spårvägens Simförening    36.18        1:14.61   
Emilia Herlitz  1997  Saltsjöbadens Idrottsförening    36.54        1:16.23   
Elisabeth Krische  1996  Simklubben 1970    36.21        1:16.50   
10  Charlotte Myers  1997  Stockholmspolisens Sim IF    37.28        1:16.70   
11  Malin Wallén  1997  Spårvägens Simförening    38.11        1:17.41   
12  Linn Olanders  1996  Södertälje Simsällskap    37.27        1:17.81   
13  Erica Wågström  1996  Tyresö Simsällskap    37.84        1:18.25   
14  Mikaela Sigvardsson  1996  Spårvägens Simförening    38.62        1:18.38   
15  Viktoria Engsoo  1996  Södertälje Simsällskap    37.24        1:19.30   
16  Linnea Norman  1997  Tyresö Simsällskap    40.09        1:20.76   
17  Annika Toll  1996  Danderyds Sim Club For Swimmin    39.94        1:20.82   
18  Vendela Rege  1997  Danderyds Sim Club For Swimmin    39.99        1:21.12   
19  Alice Delfin  1996  Stockholmspolisens Sim IF    39.87        1:22.39   
20  Nathalie Grigorenko  1997  Stockholmspolisens Sim IF    39.53        1:23.07   
21  Malin Klingre  1997  Tyresö Simsällskap    40.61        1:23.94   
22  Freja Törnquist  1997  Åkersberga Simsällskap    40.71        1:23.99   
23  Ellen Grimborg  1997  Tyresö Simsällskap    42.90        1:29.79   
Josefin Öster  1997  Södertörns Simsällskap            DNS   
Josefine Gidlöf  1997  Stockholmspolisens Sim IF            DNS   
                     
 
Gren 5, 100m Ryggsim Damer ABCD, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Louise Halldén  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    34.46        1:10.61   
Alexandra Engsoo  1998  Södertälje Simsällskap    34.29        1:11.72   
Anna Hassler  1998  Skuru Idrottsklubb    35.27        1:13.37   
Hilma Ramdén  2000  Södertälje Simsällskap    38.45        1:19.86   
Julia Blomquist  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    38.71        1:20.10   
Alice Sundberg  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin    40.89        1:22.80   
Moa Lindahl  1999  Spårvägens Simförening    41.43        1:22.94   
Frida Kimander  1999  Skuru Idrottsklubb    40.42        1:24.14   
Josefin Ossmyr  1999  Tyresö Simsällskap    41.61        1:25.28   
10  Jenny Ek  1999  IF Åland    42.01        1:26.08   
10  Julia Derwinger  1998  Tyresö Simsällskap    42.53        1:26.08   
12  Alva Mickelsson  1999  Turebergs Simklubb    42.45        1:26.31   
13  Julia Mikalsen  1999  Täby Sim    41.11        1:26.41   
14  Linda von Fircks  1998  Stockholmspolisens Sim IF    42.24        1:26.48   
15  Sigrid Loid  1999  Täby Sim    41.73        1:26.89   
16  Linnea Cooke  1998  Åkersberga Simsällskap    41.79        1:27.04   
17  Maria Tolkatcheva  1998  Tyresö Simsällskap    43.56        1:27.26   
18  Wilma Tukonen  1998  Spårvägens Simförening    42.18        1:27.55   
19  Matilda Flood  1999  Spårvägens Simförening    41.44        1:27.69   
20  Anna Reinholdz  1999  Södertörns Simsällskap    43.29        1:28.60   
21  Lina Malm  1998  Spårvägens Simförening    43.10        1:28.94   
22  Frida Nano  1999  Södertälje Simsällskap    43.63        1:29.51   
23  Karin Emanuelsson  1999  Södertälje Simsällskap    43.19        1:29.63   
24  Cornelia Jerresand  2000  Täby Sim    43.54        1:30.03   
25  Carolina Hagman  1998  Spårvägens Simförening    42.63        1:30.59   
26  Hanna Marohn  1998  Åkersberga Simsällskap    43.04        1:30.66   
27  Signe Nordegren  2000  Skuru Idrottsklubb    44.70        1:30.87   
28  Fanny Ek  1999  IF Åland    44.07        1:31.48   
29  Sara Olsson  1999  Tyresö Simsällskap    45.50        1:32.38   
30  Wilma Andersson  1998  Spårvägens Simförening    44.36        1:32.88   
31  Anna Pantulin  1998  Tyresö Simsällskap    44.96        1:33.23   
                     
 
Gren 6, 400m Medley Herrar ABC, Finaler 18 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Johan Johansson  1991  Täby Sim    1:01.81  2:14.31  3:31.79    4:40.50   
Philip Björklund  1992  Stockholms Kappsimningsklubb    1:06.70  2:28.26  3:57.76    5:03.38   
Måns Lundberg  1993  IF Åland    1:15.67  2:41.34  4:22.98    5:42.63   
                     
 
Gren 6, 400m Medley Herrar ABC, Finaler 16 - 17 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Lachlan Mcpheat  1994  Skuru Idrottsklubb    1:12.94  2:31.26  3:53.51    5:04.37   
Oskar Emanuelsson  1994  Södertälje Simsällskap    1:10.63  2:26.16  4:04.47    5:15.85   
Fredrik Nilsson  1994  Södertörns Simsällskap    1:09.03  2:28.84  4:04.69    5:20.01   
Anton Holmberg  1995  IF Åland    1:13.17  2:34.19  4:07.70    5:20.19   
Marcus Farkondeh  1995  Åkersberga Simsällskap    1:18.84  2:54.74  4:38.45    6:07.97   
                     
 
Gren 6, 400m Medley Herrar ABC, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Tobias Henriksson  1996  Spårvägens Simförening    1:12.92  2:30.73  3:59.98    5:11.88   
Axel Bååthe  1997  Skuru Idrottsklubb    1:11.78  2:33.82  4:08.50    5:20.14   
Tim Filipsson  1996  Skuru Idrottsklubb    1:09.52  2:32.60  4:07.26    5:22.89   
                     
 
Gren 7, 100m Bröstsim Damer ABCD, Finaler 18 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Anna Lillieström  1992  Södertörns Simsällskap    34.62        1:14.33   
Malin Forss  1991  Stockholmspolisens Sim IF    35.21        1:15.24   
Ulrika Bygdeman  1993  Skuru Idrottsklubb    34.83        1:15.63   
Carolina Nordin  1987  Solna Sundbyberg SS 04    35.42        1:16.23   
Sara Finati  1992  Stockholms Kappsimningsklubb    36.33        1:17.59   
Erica Granesäter  1984  IF Åland    38.21        1:21.17   
Sophie Näsström  1993  Stockholmspolisens Sim IF    38.28        1:22.72   
Yvonne Persson  1988  Ösmo Simsällskap    37.59        1:22.76   
                     
 
Gren 7, 100m Bröstsim Damer ABCD, Finaler 16 - 17 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Vendela Norrman  1995  Tyresö Simsällskap    35.74        1:15.11   
Jessica Allberg  1995  Skuru Idrottsklubb    36.66        1:18.38   
Christine Ekman  1994  Stockholmspolisens Sim IF    36.74        1:18.58   
Vendela Mörkdal  1995  Skuru Idrottsklubb    36.84        1:18.99   
Josefin Agnekrans  1994  Södertälje Simsällskap    38.63        1:21.24   
Nathalie Rege  1994  Danderyds Sim Club For Swimmin    38.01        1:21.35   
Emmeli Hansson  1995  Stockholmspolisens Sim IF    39.57        1:23.71   
Jennifer Ulmgren  1995  Täby Sim    39.23        1:23.85   
Christine Korssell  1995  Täby Sim    38.94        1:24.24   
10  Sara Borén  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    39.87        1:25.25   
                     
 
Gren 7, 100m Bröstsim Damer ABCD, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb    35.17        1:15.05   
Jessica Billquist  1996  Spårvägens Simförening    37.37        1:19.41   
Ida Edin  1996  Spårvägens Simförening    37.27        1:19.45   
Pauline Korssell  1997  Täby Sim    37.09        1:20.17   
Enya Mcpheat  1997  Skuru Idrottsklubb    38.36        1:20.92   
Erika Gardelin  1997  Spårvägens Simförening    38.18        1:22.56   
Greta Nykvist  1996  Södertörns Simsällskap    38.53        1:22.79   
Madeleine Bergh  1996  Täby Sim    39.84        1:22.93   
Julia Thurin  1996  IF Åland    39.72        1:23.22   
10  Emma Varga  1997  Danderyds Sim Club For Swimmin    39.90        1:24.03   
11  Karin Sahlin  1996  Södertörns Simsällskap    39.54        1:24.58   
12  Malin Wallén  1997  Spårvägens Simförening    41.31        1:25.69   
13  Erica Christensen  1997  Södertälje Simsällskap    40.79        1:25.78   
14  Vilma Unnermark  1997  Södertörns Simsällskap    41.09        1:26.12   
15  Ayleen Burt  1997  Stockholmspolisens Sim IF    42.04        1:27.26   
16  Agnes Bolling  1996  Tyresö Simsällskap    41.31        1:28.55   
16  Mikaela Sigvardsson  1996  Spårvägens Simförening    41.82        1:28.55   
18  Caroline Älmeby  1996  Stockholms Kappsimningsklubb    42.37        1:29.39   
19  Mathilda Goike  1997  Södertälje Simsällskap    42.43        1:30.74   
20  Madeleine Bergqvist  1996  Simklubben 1970    44.68        1:34.00   
21  Towa Karlsson  1997  Södertälje Simsällskap    44.97        1:34.80   
22  Malin Klingre  1997  Tyresö Simsällskap    46.32        1:36.25   
23  Anna Olsson  1997  Turebergs Simklubb    45.36        1:36.31   
24  Oda Rabenius  1997  Stockholms Kappsimningsklubb    46.32        1:38.35   
                     
 
Gren 7, 100m Bröstsim Damer ABCD, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Julia Ewerbring  1998  Täby Sim    37.09        1:17.86   
Amanda Platenik  1998  Simklubben 1970    38.76        1:22.89   
Maria Östervall  1998  Åkersberga Simsällskap    41.43        1:25.55   
Agnes Fährlin  1998  Spårvägens Simförening    40.28        1:26.94   
Alexandra Nilsson  1998  Saltsjöbadens Idrottsförening    41.08        1:28.04   
Ida Pettersson  1999  Stockholmspolisens Sim IF    41.19        1:28.18   
Julia Nilsson  1999  Spårvägens Simförening    41.76        1:29.07   
Julia Augustsson  1998  Täby Sim    43.08        1:30.55   
Mikaela Bergh  1999  Täby Sim    42.24        1:30.66   
10  Caroline Korssell  1999  Täby Sim    42.71        1:32.93   
11  Ebba Nylander  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    42.70        1:33.59   
12  Linnea Cooke  1998  Åkersberga Simsällskap    43.08        1:34.13   
13  Sara Emmesjö  1998  Södertälje Simsällskap    45.06        1:35.79   
14  Wilma Tukonen  1998  Spårvägens Simförening    45.51        1:37.34   
15  Jenny Jonsson  2000  Täby Sim    45.50        1:38.37   
16  Louise Hagström  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    44.90        1:38.49   
17  Sofie Back  1999  Tyresö Simsällskap    47.17        1:38.51   
18  Diana Jansson  1998  Gustavsbergs Simsällskap    46.57        1:38.54   
19  Elin Jansmarker  1999  Södertälje Simsällskap    45.41        1:39.14   
20  Malin Ingvarsson  1998  Spårvägens Simförening    47.17        1:39.71   
21  Sandra Lindberg  1998  Gustavsbergs Simsällskap    47.48        1:40.33   
22  Johanna Norin  1998  Skuru Idrottsklubb    47.60        1:40.43   
23  Wilma Hagmansson  1999  Spårvägens Simförening    47.65        1:41.17   
24  Matilda Eriksson  1999  Täby Sim    47.38        1:41.93   
25  Elin Grenholm  1999  Spårvägens Simförening    47.38        1:41.95   
26  Johanna Orr  1999  Tyresö Simsällskap    49.97        1:43.97   
27  Wilma Andersson  1998  Spårvägens Simförening    49.35        1:44.07   
28  Nina Bring  1999  Spårvägens Simförening    48.68        1:45.19   
29  Elin Eriksson  1998  Södertörns Simsällskap    50.15        1:45.83   
30  Alva Mickelsson  1999  Turebergs Simklubb    50.63        1:46.21   
Lina Malm  1998  Spårvägens Simförening            DSQ   
Sandra Pernkrans  1999  Spårvägens Simförening            DSQ   
Zhanna Kuhry  1998  Täby Sim            DSQ   
                     
 
Gren 8, 50m Fjärilsim Herrar ABCD, Finaler 18 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Niklas Borin  1989  Turebergs Simklubb            26.04   
Jonas Palmqvist  1990  Södertörns Simsällskap            26.21   
Linus Magnusson  1990  Täby Sim            26.62   
Tobias Karlsson  1991  Turebergs Simklubb            27.01   
Erik Emanuelsson  1993  Södertälje Simsällskap            27.18   
Niklas Inde  1993  Täby Sim            27.57   
Christoffer Källén  1993  Simklubben 1970            28.07   
André Lopez  1991  Södertälje Simsällskap            28.22   
Patrick Blixt  1993  Stockholmspolisens Sim IF            28.39   
10  Rasmus Salomonsson  1993  Stockholmspolisens Sim IF            28.53   
11  Marcus Nordin  1992  Södertälje Simsällskap            28.90   
12  Jonathan Granado-Persson  1992  Täby Sim            29.30   
13  Johan Gustafsson  1991  Södertörns Simsällskap            30.72   
14  Karim Aamer  1992  Stockholmspolisens Sim IF            31.26   
15  Peter Wallin  1992  Gustavsbergs Simsällskap            32.08   
16  Måns Lundberg  1993  IF Åland            32.17   
                     
 
Gren 8, 50m Fjärilsim Herrar ABCD, Finaler 16 - 17 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Jesper Billquist  1994  Spårvägens Simförening            26.96   
Martin Hougberg  1994  IF Åland            27.10   
Fabian Bergman  1994  Saltsjöbadens Idrottsförening            27.22   
Axel Wangel  1994  Turebergs Simklubb            27.54   
Wictor Häggblad  1994  Åkersberga Simsällskap            27.89   
Conrad Hildebrant  1995  Stockholmspolisens Sim IF            28.64   
Theodor Hansson  1994  Södertälje Simsällskap            28.87   
Tobias Gustafson  1994  Spårvägens Simförening            29.62   
Jesper Falk  1994  Skuru Idrottsklubb            29.80   
10  Oskar Emanuelsson  1994  Södertälje Simsällskap            29.82   
11  Adilson Fonseca  1995  Spårvägens Simförening            30.10   
12  Fredrik Ekesten  1995  Simklubben Ena            30.18   
13  Joakim Uhlin  1994  Skuru Idrottsklubb            30.66   
14  Markus Kron  1994  Södertörns Simsällskap            30.93   
15  Daniel Nyström  1994  Åkersberga Simsällskap            30.97   
16  Emil Forsberg  1995  Turebergs Simklubb            31.04   
17  Björn Karlsson  1995  IF Åland            31.11   
18  Gustav Pettersson  1994  Stockholms Kappsimningsklubb            31.17   
19  Alexander Tofilovski  1994  Turebergs Simklubb            31.60   
19  Anton Blomquist  1995  Åkersberga Simsällskap            31.60   
21  Felix Gudehn  1995  Stockholms Kappsimningsklubb            31.93   
22  Patrik Talib  1995  Stockholms Kappsimningsklubb            31.98   
23  Christian Backman  1995  Stockholmspolisens Sim IF            32.42   
24  Calle Eriksson  1995  Täby Sim            32.43   
25  Adam Novak  1995  Skuru Idrottsklubb            33.05   
26  Lukas Karlsson  1994  IF Åland            33.86   
27  Anton Kollberg  1995  Gustavsbergs Simsällskap            34.12   
28  Filip Nordmark  1995  Tyresö Simsällskap            34.31   
29  Alexander Öhlén  1995  Södertälje Simsällskap            39.88   
Lucas Englund  1995  Skuru Idrottsklubb            DSQ   
Marcus Kjellberg  1994  Åkersberga Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 8, 50m Fjärilsim Herrar ABCD, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Daniel Lönnberg  1996  Stockholmspolisens Sim IF            28.66   
Leon Lindström  1996  Danderyds Sim Club For Swimmin            30.02   
Tim Filipsson  1996  Skuru Idrottsklubb            30.49   
Alexander Almqvist  1996  Södertälje Simsällskap            30.64   
David Stalberg  1996  Södertörns Simsällskap            30.77   
David Kruthammar  1997  Täby Sim            30.95   
Axel Bååthe  1997  Skuru Idrottsklubb            31.22   
Erland Ekholm  1996  Skuru Idrottsklubb            31.87   
Henrik Bolle  1996  Turebergs Simklubb            32.12   
10  Rasmus Källén  1996  Simklubben 1970            32.26   
11  Ossian Ankarberg  1996  Stockholms Kappsimningsklubb            32.40   
12  Niklas Rior  1997  Stockholms Kappsimningsklubb            32.57   
13  Martin Jareman  1996  Skuru Idrottsklubb            32.61   
14  Joel Huth  1996  Södertörns Simsällskap            32.77   
15  Patrik Eriksson  1996  Spårvägens Simförening            33.01   
16  Stefan Kureljusic  1997  Södertälje Simsällskap            33.05   
17  Martin Blomquist  1997  Stockholmspolisens Sim IF            34.28   
18  Oliver Freiholtz  1997  Spårvägens Simförening            34.33   
19  Viktor Jändel  1996  Södertörns Simsällskap            34.50   
20  Hannes Hjärne  1997  Skuru Idrottsklubb            34.82   
21  Vincent Kiippa  1997  Skuru Idrottsklubb            34.91   
22  Joel Severin  1997  Spårvägens Simförening            35.16   
23  Markus Mäkelä  1996  Södertörns Simsällskap            36.43   
24  Albin Karlström  1997  Spårvägens Simförening            36.50   
25  Petter Lindberg  1997  Skuru Idrottsklubb            36.56   
26  Kalle Falk  1997  Åkersberga Simsällskap            36.65   
27  Jerker Karlsson  1997  Täby Sim            38.70   
                     
 
Gren 8, 50m Fjärilsim Herrar ABCD, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Sean Zhong  1998  Täby Sim            30.62   
Arvid Kjellén  1998  Spårvägens Simförening            32.16   
Andre Filipsson  1999  Skuru Idrottsklubb            32.87   
Erik Brandt  1999  Södertälje Simsällskap            33.72   
William Lulek  1998  Skuru Idrottsklubb            33.73   
Filip Hedman  1998  Täby Sim            34.28   
Hugo Eriksson  1999  Turebergs Simklubb            34.58   
Jack Ekström  1998  Skuru Idrottsklubb            35.25   
Björn Seeliger  2000  Södertälje Simsällskap            35.56   
10  Wilmer Tingbrand  1998  Södertörns Simsällskap            35.78   
11  Christian Norberg  1998  Stockholmspolisens Sim IF            35.84   
12  Dennis Wilkman  1998  Stockholmspolisens Sim IF            36.50   
13  Martin Falk  1999  Stockholmspolisens Sim IF            37.01   
14  Adrian Panahi  1998  Södertälje Simsällskap            37.09   
15  William von Wowern  1999  Täby Sim            37.43   
16  Sebastian Pantzar  1999  Tyresö Simsällskap            38.14   
17  Zack Abelsson  1998  Södertörns Simsällskap            38.61   
18  Tobias Fernandez  1999  Täby Sim            38.94   
19  Elias Altman  1998  Saltsjöbadens Idrottsförening            39.09   
20  Ludwig Hareskog  1998  Södertälje Simsällskap            39.75   
21  Sebastian Tellgren  1998  Södertälje Simsällskap            39.79   
22  Kevin Ballchand  1999  Södertörns Simsällskap            41.11   
23  Oscar Gullberg  1999  Åkersberga Simsällskap            41.60   
24  Hugo Strandberg  1999  Gustavsbergs Simsällskap            42.72   
25  Martin Engstrand  1999  Tyresö Simsällskap            43.20   
26  Fredric Wernqvist  1998  Södertälje Simsällskap            43.68   
27  Stefan Varga  2000  Danderyds Sim Club For Swimmin            43.80   
28  Johan Flores  1999  Tyresö Simsällskap            44.46   
29  Samir Noory  1999  Södertörns Simsällskap            44.64   
30  David Nordin  1998  Turebergs Simklubb            45.24   
31  Oscar Norman  1999  Tyresö Simsällskap            47.40   
32  Jonas Petersson  1999  Turebergs Simklubb            49.96   
33  Axel Bystedt  2001  Södertälje Simsällskap            53.68   
34  Lukas Rynge  2000  Åkersberga Simsällskap            58.34   
Alex Kaufmann  1999  Spårvägens Simförening            DSQ   
Fredrik Annergren  2001  Turebergs Simklubb            DSQ   
Tomas Östervall  2000  Åkersberga Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 9, 100m Frisim Damer ABCD, Finaler 18 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Abby Myers  1993  Stockholmspolisens Sim IF    28.83        59.72   
Hanna Gustavsson  1992  Södertörns Simsällskap    28.44        1:00.87   
Jeanette Tärnström  1987  Turebergs Simklubb    29.00        1:01.02   
Hanna Pavlu Lewin  1993  Skuru Idrottsklubb    29.28        1:01.10   
Angelica Norrena  1991  Solna Sundbyberg SS 04    29.73        1:01.27   
Maria Lunusjkin  1993  Saltsjöbadens Idrottsförening    29.59        1:02.23   
Ida Andersson  1989  Södertörns Simsällskap    30.19        1:03.04   
Jessica Eriksson  1993  Södertörns Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 9, 100m Frisim Damer ABCD, Finaler 16 - 17 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Elsa Ericsson  1995  Täby Sim    29.55        1:00.02   
Annalee Hogan  1995  Tyresö Simsällskap    29.65        1:01.77   
Frida Cedergårdh  1995  Spårvägens Simförening    29.93        1:02.18   
Emma Bring  1995  Spårvägens Simförening    30.35        1:02.71   
Josefin Hallman  1995  Södertörns Simsällskap    30.11        1:02.77   
Cecilia Wallén  1995  Spårvägens Simförening    30.13        1:03.33   
Mazy Fritz  1994  Södertälje Simsällskap    31.02        1:04.94   
Danielle Lönnberg  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    31.60        1:05.02   
Mathilda Sjöberg  1995  Skuru Idrottsklubb    32.20        1:06.91   
10  Angelica Rosengren  1995  Simklubben 1970    32.25        1:07.61   
11  Hanna von Sydow  1994  Skuru Idrottsklubb    31.69        1:07.72   
12  Sofia Bergkvist  1995  Stockholmspolisens Sim IF    32.99        1:07.90   
13  Nathalie Rege  1994  Danderyds Sim Club For Swimmin    32.82        1:08.25   
Emma Nyberg  1995  Tyresö Simsällskap            DNF   
                     
 
Gren 9, 100m Frisim Damer ABCD, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Alida Ramdén  1997  Södertälje Simsällskap    29.12        1:00.25   
Emma Varga  1997  Danderyds Sim Club For Swimmin    29.87        1:02.06   
Sandra Mattsson-Coll  1997  Södertälje Simsällskap    30.67        1:02.65   
Greta Nykvist  1996  Södertörns Simsällskap    30.42        1:03.05   
Lovisa Malmgren  1997  Spårvägens Simförening    30.47        1:03.08   
Vilma Unnermark  1997  Södertörns Simsällskap    31.18        1:03.87   
Charlotte Myers  1997  Stockholmspolisens Sim IF    31.02        1:04.61   
Åsa Hambraeus  1996  Täby Sim    31.71        1:04.62   
Jessica Billquist  1996  Spårvägens Simförening    31.31        1:04.97   
10  Hanna Sangfelt  1997  Täby Sim    31.40        1:05.27   
11  Ida Edin  1996  Spårvägens Simförening    31.96        1:05.77   
12  Emilia Herlitz  1997  Saltsjöbadens Idrottsförening    31.78        1:06.26   
13  Enya Mcpheat  1997  Skuru Idrottsklubb    32.10        1:06.44   
14  Klara Wallenbro  1997  Spårvägens Simförening    32.23        1:06.60   
15  Amanda Kimander  1997  Skuru Idrottsklubb    31.97        1:07.25   
16  Viktoria Engsoo  1996  Södertälje Simsällskap    32.27        1:07.28   
17  Saskia Kuhlins  1996  Spårvägens Simförening    32.06        1:07.65   
18  Hanna Helin-Nilsson  1997  Simklubben 1970    32.23        1:08.51   
19  Saga Stille  1996  Södertälje Simsällskap    32.79        1:08.58   
20  Annika Toll  1996  Danderyds Sim Club For Swimmin    33.26        1:09.25   
21  Elisabeth Krische  1996  Simklubben 1970    32.16        1:09.67   
22  Ayleen Burt  1997  Stockholmspolisens Sim IF    33.88        1:10.14   
23  Erika Gardelin  1997  Spårvägens Simförening    32.96        1:10.43   
24  Nanna Nissar - Borg  1996  Turebergs Simklubb    33.41        1:10.56   
25  Linn Olanders  1996  Södertälje Simsällskap    34.01        1:10.96   
26  Erica Christensen  1997  Södertälje Simsällskap    34.60        1:11.46   
27  Nathalie Grigorenko  1997  Stockholmspolisens Sim IF    33.69        1:11.93   
28  Caroline Älmeby  1996  Stockholms Kappsimningsklubb    34.60        1:12.09   
29  Alice Delfin  1996  Stockholmspolisens Sim IF    34.65        1:12.64   
30  Ebba Donning  1997  IF Åland    35.46        1:14.01   
31  Freja Törnquist  1997  Åkersberga Simsällskap    35.60        1:14.34   
32  Ylva Dahlstedt  1997  Skuru Idrottsklubb    38.01        1:21.49   
Josefine Gidlöf  1997  Stockholmspolisens Sim IF            DNS   
                     
 
Gren 9, 100m Frisim Damer ABCD, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Louise Halldén  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    30.98        1:04.15   
Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena    30.78        1:05.22   
Anna Hassler  1998  Skuru Idrottsklubb    31.90        1:06.60   
Alexandra Engsoo  1998  Södertälje Simsällskap    31.76        1:06.73   
Amanda Platenik  1998  Simklubben 1970    32.68        1:08.26   
Maria Östervall  1998  Åkersberga Simsällskap    33.03        1:09.54   
Alice Sundberg  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin    33.51        1:09.64   
Maria Tolkatcheva  1998  Tyresö Simsällskap    34.05        1:10.74   
Ida Pettersson  1999  Stockholmspolisens Sim IF    32.98        1:10.93   
10  Beatrice Vezzoli  1998  Turebergs Simklubb    34.83        1:11.83   
11  Jenny Ek  1999  IF Åland    35.03        1:12.88   
12  Julia Blomquist  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    35.50        1:13.04   
13  Hilma Ramdén  2000  Södertälje Simsällskap    34.19        1:13.08   
14  Agnes Fährlin  1998  Spårvägens Simförening    34.38        1:13.53   
15  Alexandra Nilsson  1998  Saltsjöbadens Idrottsförening    35.20        1:14.65   
16  Olivia Sundermeyer  1998  Skuru Idrottsklubb    36.79        1:14.74   
17  Sigrid Loid  1999  Täby Sim    35.76        1:15.00   
18  Moa Lindahl  1999  Spårvägens Simförening    36.68        1:15.22   
19  Louise Hagström  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    34.58        1:15.55   
20  Julia Mikalsen  1999  Täby Sim    35.68        1:15.59   
21  Frida Nano  1999  Södertälje Simsällskap    36.66        1:15.67   
22  Linda von Fircks  1998  Stockholmspolisens Sim IF    36.80        1:16.22   
23  Johanna Norin  1998  Skuru Idrottsklubb    36.41        1:16.27   
24  Julia Augustsson  1998  Täby Sim    36.60        1:16.76   
25  Julia Derwinger  1998  Tyresö Simsällskap    37.16        1:16.87   
26  Josefin Ossmyr  1999  Tyresö Simsällskap    36.96        1:17.03   
27  Julia Nilsson  1999  Spårvägens Simförening    36.46        1:17.29   
28  Filippa Högberg-Klang  1999  Gustavsbergs Simsällskap    36.08        1:17.73   
29  Wilma Tukonen  1998  Spårvägens Simförening    37.04        1:18.15   
30  Carolina Hagman  1998  Spårvägens Simförening    36.88        1:18.27   
31  Anna Pantulin  1998  Tyresö Simsällskap    38.03        1:19.12   
32  Hanna Marohn  1998  Åkersberga Simsällskap    37.53        1:19.33   
33  Diana Jansson  1998  Gustavsbergs Simsällskap    36.78        1:19.70   
34  Frida Kimander  1999  Skuru Idrottsklubb    37.78        1:19.82   
35  Nina Bring  1999  Spårvägens Simförening    37.90        1:20.09   
36  Elin Grenholm  1999  Spårvägens Simförening    37.54        1:20.53   
37  Cornelia Jerresand  2000  Täby Sim    38.62        1:21.08   
38  Lina Malm  1998  Spårvägens Simförening    37.56        1:21.29   
39  Matilda Flood  1999  Spårvägens Simförening    37.37        1:22.11   
40  Sofie Back  1999  Tyresö Simsällskap    41.13        1:22.57   
41  Josephine Andreasson  1999  Turebergs Simklubb    39.03        1:22.82   
42  Signe Nordegren  2000  Skuru Idrottsklubb    39.21        1:23.67   
43  Fanny Ek  1999  IF Åland    38.32        1:25.41   
44  Wilma Andersson  1998  Spårvägens Simförening    41.43        1:27.22   
                     
 
Gren 10, 50m Frisim Herrar"Simcup", Försök 0 år och äldre 
Sponsor: EPSON Sverige 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Jacob Thulin  1991  Täby Sim            23.61   
Johan Johansson  1991  Täby Sim            24.31   
Niklas Borin  1989  Turebergs Simklubb            24.68   
Anton Sandäng  1994  Täby Sim            24.69   
Linus Magnusson  1990  Täby Sim            24.78   
Joakim Q Hammarlind  1993  Stockholmspolisens Sim IF            24.80   
Gustav Carlsson  1993  IF Åland            24.94   
Jonas Palmqvist  1990  Södertörns Simsällskap            25.01   
Philip Björklund  1992  Stockholms Kappsimningsklubb            25.18   
10  Nicklas Peterson  1981  Simklubben 1970            25.20   
11  Erik Emanuelsson  1993  Södertälje Simsällskap            25.36   
12  Tobias Karlsson  1991  Turebergs Simklubb            25.46   
13  Christoffer Andersson  1994  Tyresö Simsällskap            25.61   
14  Adam Karlsson  1994  Spårvägens Simförening            25.62   
15  Fabian Bergman  1994  Saltsjöbadens Idrottsförening            25.63   
16  Adis Licina  1994  Södertälje Simsällskap            26.10   
17  Anders Haglund  1961  Turebergs Simklubb            26.16   
18  Pontus Ericsson  1995  Stockholmspolisens Sim IF            26.45   
19  Jesper Falk  1994  Skuru Idrottsklubb            26.57   
20  Joakim Uhlin  1994  Skuru Idrottsklubb            26.70   
21  Wictor Häggblad  1994  Åkersberga Simsällskap            26.81   
                     
 
Gren 11, 50m Frisim Damer"Simcup", Försök 0 år och äldre 
Sponsor: EPSON Sverige 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Michelle Coleman  1993  Täby Sim            25.46   
Jessica Eriksson  1993  Södertörns Simsällskap            27.31   
Philippa Larsson  1989  Stockholmspolisens Sim IF            27.53   
Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb            27.56   
Frida Truvé  1993  Södertörns Simsällskap            27.59   
Anna Lillieström  1992  Södertörns Simsällskap            27.61   
Jeanette Tärnström  1987  Turebergs Simklubb            28.16   
Elsa Ericsson  1995  Täby Sim            28.31   
Louise Åberg  1995  Täby Sim            28.31   
10  Anna Sandäng  1996  Täby Sim            28.34   
10  Emma Karell  1994  Täby Sim            28.34   
12  Carin Klasson  1995  Södertörns Simsällskap            28.69   
13  Sophie Näsström  1993  Stockholmspolisens Sim IF            28.97   
14  Emma Ohlin  1993  Täby Sim            29.09   
15  Hanna Gustavsson  1992  Södertörns Simsällskap            29.22   
16  Maria Lunusjkin  1993  Saltsjöbadens Idrottsförening            29.23   
17  Sandra Mattsson-Coll  1997  Södertälje Simsällskap            29.39   
18  Annalee Hogan  1995  Tyresö Simsällskap            29.49   
19  Greta Nykvist  1996  Södertörns Simsällskap            29.67   
20  Ida Andersson  1989  Södertörns Simsällskap            29.91   
21  Yvonne Persson  1988  Ösmo Simsällskap            31.42   
                     
 
Gren 12, 200m Fjärilsim Herrar ABC, Finaler 18 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Rasmus Salomonsson  1993  Stockholmspolisens Sim IF    30.93  1:06.25  1:44.10    2:21.73   
André Lopez  1991  Södertälje Simsällskap    32.01  1:09.48  1:46.52    2:22.93   
Niklas Inde  1993  Täby Sim    29.44  1:04.87  1:43.75    2:23.95   
Christoffer Källén  1993  Simklubben 1970    30.79  1:07.62  1:47.50    2:29.69   
Gustav Carlsson  1993  IF Åland            DSQ   
                     
 
Gren 12, 200m Fjärilsim Herrar ABC, Finaler 16 - 17 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Theodor Hansson  1994  Södertälje Simsällskap    30.51  1:05.82  1:41.75    2:17.70   
Fabian Bergman  1994  Saltsjöbadens Idrottsförening    32.46  1:09.10  1:47.38    2:23.59   
Daniel Nyström  1994  Åkersberga Simsällskap    33.30  1:10.94  1:50.74    2:31.64   
Wictor Häggblad  1994  Åkersberga Simsällskap    32.01  1:09.49  1:52.44    2:37.07   
                     
 
Gren 12, 200m Fjärilsim Herrar ABC, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Tim Filipsson  1996  Skuru Idrottsklubb    32.07  1:09.72  1:49.31    2:29.35   
Rasmus Källén  1996  Simklubben 1970            DNF   
                     
 
Gren 13, 200m Frisim Damer ABCD, Finaler 18 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Hanna Gustavsson  1992  Södertörns Simsällskap    30.28  1:03.91  1:38.51    2:13.50   
Desirée Andersson  1990  Stockholmspolisens Sim IF    32.30  1:07.02  1:41.96    2:16.41   
Ida Andersson  1989  Södertörns Simsällskap    31.74  1:07.21  1:43.57    2:20.67   
Elin Postlind  1992  Turebergs Simklubb    33.02  1:10.76  1:49.20    2:27.63   
Yvonne Persson  1988  Ösmo Simsällskap    32.50  1:09.69  1:49.46    2:30.77   
Towe Hjelmar  1993  Tyresö Simsällskap    34.59  1:12.70  1:52.77    2:33.16   
                     
 
Gren 13, 200m Frisim Damer ABCD, Finaler 16 - 17 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Elsa Ericsson  1995  Täby Sim    31.39  1:04.63  1:37.11    2:08.46   
Louise Åberg  1995  Täby Sim    30.52  1:03.83  1:37.43    2:10.48   
Emma Karell  1994  Täby Sim    31.86  1:05.87  1:38.91    2:11.29   
Alexandra Uusaro  1995  Täby Sim    31.92  1:06.49  1:39.94    2:11.76   
Christine Ekman  1994  Stockholmspolisens Sim IF    31.05  1:05.17  1:39.71    2:14.08   
Annalee Hogan  1995  Tyresö Simsällskap    31.90  1:06.05  1:40.63    2:15.60   
Josefin Hallman  1995  Södertörns Simsällskap    31.34  1:05.62  1:40.77    2:16.24   
Frida Cedergårdh  1995  Spårvägens Simförening    31.68  1:06.13  1:42.06    2:17.82   
Cecilia Wallén  1995  Spårvägens Simförening    32.02  1:08.11  1:43.24    2:17.83   
10  Emma Bring  1995  Spårvägens Simförening    32.11  1:07.46  1:43.45    2:18.31   
11  Mazy Fritz  1994  Södertälje Simsällskap    31.68  1:06.26  1:42.93    2:20.00   
12  Nathalie Rege  1994  Danderyds Sim Club For Swimmin    32.69  1:08.34  1:45.00    2:20.85   
13  Angelica Rosengren  1995  Simklubben 1970    32.00  1:08.22  1:45.19    2:21.68   
14  Danielle Lönnberg  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    33.20  1:09.24  1:46.16    2:22.41   
                     
 
Gren 13, 200m Frisim Damer ABCD, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Alida Ramdén  1997  Södertälje Simsällskap    30.53  1:04.25  1:38.42    2:11.51   
Sandra Mattsson-Coll  1997  Södertälje Simsällskap    31.71  1:06.20  1:40.84    2:14.27   
Emma Varga  1997  Danderyds Sim Club For Swimmin    31.24  1:05.64  1:41.01    2:15.88   
Åsa Hambraeus  1996  Täby Sim    32.43  1:07.15  1:43.18    2:18.12   
Julia Thurin  1996  IF Åland    31.93  1:06.82  1:42.64    2:18.35   
Jessica Billquist  1996  Spårvägens Simförening    32.60  1:07.74  1:44.51    2:20.04   
Ida Edin  1996  Spårvägens Simförening    33.03  1:08.81  1:44.98    2:20.22   
Elin Timbäck  1997  Täby Sim    32.61  1:08.23  1:44.61    2:20.89   
Hanna Sangfelt  1997  Täby Sim    32.10  1:07.96  1:44.98    2:21.53   
10  Lovisa Malmgren  1997  Spårvägens Simförening    32.77  1:07.96  1:45.71    2:23.85   
11  Amanda Kimander  1997  Skuru Idrottsklubb    33.42  1:10.32  1:48.30    2:24.69   
12  Enya Mcpheat  1997  Skuru Idrottsklubb    33.90  1:10.87  1:49.15    2:26.36   
13  Klara Wallenbro  1997  Spårvägens Simförening    33.06  1:10.27  1:48.13    2:26.52   
14  Viktoria Engsoo  1996  Södertälje Simsällskap    33.34  1:11.01  1:49.37    2:26.63   
15  Annika Toll  1996  Danderyds Sim Club For Swimmin    32.87  1:11.18  1:50.86    2:28.23   
16  Malin Wallén  1997  Spårvägens Simförening    34.53  1:12.14  1:50.70    2:28.54   
17  Saga Stille  1996  Södertälje Simsällskap    34.65  1:12.38  1:52.08    2:32.44   
18  Linn Olanders  1996  Södertälje Simsällskap    34.53  1:13.72  1:54.58    2:34.48   
19  Hanna Helin-Nilsson  1997  Simklubben 1970    34.57  1:13.60  1:54.87    2:34.77   
20  Linda Virta  1996  IF Åland    35.37  1:15.03  1:56.40    2:36.06   
21  Erika Gardelin  1997  Spårvägens Simförening    34.57  1:14.23  1:55.53    2:36.81   
22  Freja Törnquist  1997  Åkersberga Simsällskap    36.77  1:17.96  2:00.49    2:42.45   
                     
 
Gren 13, 200m Frisim Damer ABCD, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Louise Halldén  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    31.91  1:07.03  1:42.95    2:17.77   
Julia Ewerbring  1998  Täby Sim    32.67  1:09.42  1:47.93    2:25.81   
Amanda Platenik  1998  Simklubben 1970    33.47  1:10.66  1:49.40    2:27.36   
Alice Sundberg  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin    34.66  1:12.30  1:50.35    2:27.78   
Ida Pettersson  1999  Stockholmspolisens Sim IF    34.21  1:13.63  1:54.80    2:33.44   
Maria Östervall  1998  Åkersberga Simsällskap    35.44  1:15.25  1:56.11    2:34.26   
Moa Lindahl  1999  Spårvägens Simförening    37.58  1:18.69  2:00.58    2:39.42   
Hilma Ramdén  2000  Södertälje Simsällskap    36.28  1:18.48  2:01.19    2:40.07   
Julia Augustsson  1998  Täby Sim    37.09  1:18.59  2:00.44    2:41.47   
10  Beatrice Vezzoli  1998  Turebergs Simklubb    36.25  1:18.10  2:01.95    2:42.85   
11  Sara Emmesjö  1998  Södertälje Simsällskap    37.63  1:19.83  2:03.96    2:44.57   
12  Zhanna Kuhry  1998  Täby Sim    37.81  1:20.54  2:03.99    2:45.20   
13  Caroline Korssell  1999  Täby Sim    38.02  1:20.68  2:03.52    2:45.79   
14  Julia Nilsson  1999  Spårvägens Simförening    37.37  1:20.35  2:03.84    2:46.05   
15  Julia Derwinger  1998  Tyresö Simsällskap    37.88  1:20.32  2:04.47    2:46.09   
16  Jenny Ek  1999  IF Åland    38.48  1:22.16  2:06.46    2:47.40   
17  Elin Jansmarker  1999  Södertälje Simsällskap    38.57  1:23.67  2:09.11    2:48.41   
18  Johanna Norin  1998  Skuru Idrottsklubb    37.99  1:21.81  2:06.65    2:48.56   
19  Nina Bring  1999  Spårvägens Simförening    39.33  1:24.34  2:11.76    2:58.79   
20  Annika Gustafsson  1998  Turebergs Simklubb    40.18  1:26.25  2:14.63    3:00.84   
Alexandra Engsoo  1998  Södertälje Simsällskap            DSQ   
Lina Malm  1998  Spårvägens Simförening            DSQ   
                     
 
Gren 14, 100m Ryggsim Herrar ABCD, Finaler 18 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Pontus Renholm  1986  Stockholmspolisens Sim IF    26.72        55.29   
Niklas Borin  1989  Turebergs Simklubb    27.00        55.56   
Tobias Karlsson  1991  Turebergs Simklubb    28.53        58.83   
Erik Emanuelsson  1993  Södertälje Simsällskap    30.18        1:03.34   
Marceij Strama  1993  Södertörns Simsällskap    35.13        1:13.73   
                     
 
Gren 14, 100m Ryggsim Herrar ABCD, Finaler 16 - 17 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Martin Hougberg  1994  IF Åland    29.62        1:01.27   
Fabian Bergman  1994  Saltsjöbadens Idrottsförening    30.25        1:02.06   
Oskar Emanuelsson  1994  Södertälje Simsällskap    30.95        1:04.09   
Fredrik Ekesten  1995  Simklubben Ena    31.88        1:05.29   
David Lind  1994  Södertörns Simsällskap    32.65        1:06.95   
Christoffer Malmgren  1994  Spårvägens Simförening    32.62        1:07.09   
Jesper Billquist  1994  Spårvägens Simförening    31.60        1:08.27   
Conrad Hildebrant  1995  Stockholmspolisens Sim IF    32.74        1:08.31   
Tobias Backlund  1995  Spårvägens Simförening    33.20        1:09.25   
10  Anton Blomquist  1995  Åkersberga Simsällskap    33.54        1:09.37   
11  Adam Novak  1995  Skuru Idrottsklubb    34.46        1:11.13   
12  Marcus Kjellberg  1994  Åkersberga Simsällskap    34.92        1:11.54   
13  Felix Gudehn  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    35.37        1:11.91   
14  Timothy Mackin  1995  Södertälje Simsällskap    34.86        1:13.69   
15  Adilson Fonseca  1995  Spårvägens Simförening    35.35        1:14.29   
16  Samuel Johansson  1994  Täby Sim    36.29        1:14.97   
17  Calle Eriksson  1995  Täby Sim    35.89        1:15.39   
18  Oscar Walde  1995  Täby Sim    37.93        1:16.78   
19  Sami Dogui  1995  Täby Sim    36.66        1:18.99   
                     
 
Gren 14, 100m Ryggsim Herrar ABCD, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Oskar Ericsson  1997  Täby Sim    32.75        1:07.15   
Shervin Ghahestani  1997  Täby Sim    33.56        1:07.90   
Tobias Henriksson  1996  Spårvägens Simförening    33.61        1:08.24   
Anton Lüning  1996  Spårvägens Simförening    33.12        1:08.68   
Leon Lindström  1996  Danderyds Sim Club For Swimmin    33.08        1:09.49   
Mattias Freiholtz  1996  Spårvägens Simförening    34.74        1:11.12   
Axel Bååthe  1997  Skuru Idrottsklubb    34.54        1:11.58   
Martin Jareman  1996  Skuru Idrottsklubb    34.85        1:12.23   
Elias Sjöblom  1997  Stockholmspolisens Sim IF    35.85        1:13.43   
10  Erik Reinholdz  1997  Södertörns Simsällskap    36.71        1:13.87   
11  Petter Lindberg  1997  Skuru Idrottsklubb    36.17        1:16.44   
12  Vincent Kiippa  1997  Skuru Idrottsklubb    37.16        1:16.88   
13  Sebastian Enerstrand  1996  Södertälje Simsällskap    37.98        1:18.08   
14  Albin Karlström  1997  Spårvägens Simförening    37.63        1:18.61   
15  Christian Scheid  1997  Tyresö Simsällskap    39.49        1:20.42   
16  Jonatan Widmark  1996  Södertörns Simsällskap    40.85        1:22.70   
17  Kalle Falk  1997  Åkersberga Simsällskap    43.16        1:28.64   
                     
 
Gren 14, 100m Ryggsim Herrar ABCD, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Filip Hedman  1998  Täby Sim    33.90        1:09.45   
Daniel Sjöblom Ahlström  1998  Spårvägens Simförening    34.48        1:11.73   
Erik Brandt  1999  Södertälje Simsällskap    36.25        1:14.87   
Jack Ekström  1998  Skuru Idrottsklubb    36.72        1:15.34   
William Lulek  1998  Skuru Idrottsklubb    36.50        1:16.23   
Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    37.27        1:17.00   
Elias Altman  1998  Saltsjöbadens Idrottsförening    38.62        1:18.36   
Björn Seeliger  2000  Södertälje Simsällskap    37.64        1:18.69   
Andre Filipsson  1999  Skuru Idrottsklubb    37.32        1:20.13   
10  Martin Falk  1999  Stockholmspolisens Sim IF    38.40        1:20.48   
11  Anton Marijanovic  2000  Södertörns Simsällskap    41.33        1:21.02   
12  Joel Hambraeus  1998  Täby Sim    40.02        1:21.11   
13  Dennis Wilkman  1998  Stockholmspolisens Sim IF    39.80        1:22.40   
14  William von Wowern  1999  Täby Sim    40.93        1:23.66   
15  Sebastian Tellgren  1998  Södertälje Simsällskap    41.17        1:24.03   
16  Anton Carlsson  1998  Tyresö Simsällskap    40.49        1:24.22   
17  Linus Åberg  1998  Turebergs Simklubb    42.66        1:27.80   
18  Fredric Wernqvist  1998  Södertälje Simsällskap    43.08        1:28.13   
19  Daniel Nöu  1999  Täby Sim    43.06        1:28.66   
20  Adrian Panahi  1998  Södertälje Simsällskap    44.08        1:29.12   
21  Alex Kaufmann  1999  Spårvägens Simförening    43.42        1:29.59   
22  Kevin Ballchand  1999  Södertörns Simsällskap    43.40        1:30.63   
23  Alexander Lund  1998  Tyresö Simsällskap    45.38        1:35.01   
24  Philip Carlsäter  2001  Södertörns Simsällskap    46.18        1:35.13   
25  Joakim Olsson  1998  Saltsjöbadens Idrottsförening    46.90        1:35.40   
26  Lukas Rynge  2000  Åkersberga Simsällskap    48.97        1:40.61   
David Nordin  1998  Turebergs Simklubb            DSQ   
Simon Gipperth  1998  Saltsjöbadens Idrottsförening            DSQ   
                     
 
Gren 15, 400m Medley Damer ABC, Finaler 18 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Ulrika Bygdeman  1993  Skuru Idrottsklubb    1:16.28  2:42.57  4:15.22    5:35.07   
Erica Granesäter  1984  IF Åland    1:11.87  2:40.13  4:18.94    5:40.39   
                     
 
Gren 15, 400m Medley Damer ABC, Finaler 16 - 17 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Josefin Hallman  1995  Södertörns Simsällskap    1:11.77  2:30.47  3:59.44    5:11.12   
Vendela Norrman  1995  Tyresö Simsällskap    1:14.13  2:39.29  4:05.44    5:20.22   
Carin Klasson  1995  Södertörns Simsällskap    1:08.67  2:29.59  4:12.43    5:21.66   
                     
 
Gren 15, 400m Medley Damer ABC, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb    1:11.36  2:31.43  4:04.60    5:18.04   
Saskia Kuhlins  1996  Spårvägens Simförening            DSQ   
Sofia Glabik  1997  Skuru Idrottsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 16, 100m Bröstsim Herrar ABCD, Finaler 18 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Johan Johansson  1991  Täby Sim    30.95        1:04.37   
Patrik Lantto  1992  Stockholms Kappsimningsklubb    34.04        1:13.36   
Marcus Nordin  1992  Södertälje Simsällskap    35.45        1:14.45   
Christoffer Källén  1993  Simklubben 1970    36.62        1:19.17   
                     
 
Gren 16, 100m Bröstsim Herrar ABCD, Finaler 16 - 17 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Christoffer Andersson  1994  Tyresö Simsällskap    31.73        1:06.99   
Anton Gomez  1995  Stockholmspolisens Sim IF    32.33        1:08.50   
Lachlan Mcpheat  1994  Skuru Idrottsklubb    33.01        1:09.64   
Tobias Gustafson  1994  Spårvägens Simförening    32.61        1:09.98   
Theodor Hansson  1994  Södertälje Simsällskap    35.09        1:13.59   
Lukas Karlsson  1994  IF Åland    34.25        1:15.06   
Fredrik Berntsson  1994  Södertörns Simsällskap    35.38        1:15.54   
Björn Karlsson  1995  IF Åland    36.13        1:15.75   
Calle Westberg  1995  Täby Sim    35.89        1:16.64   
10  Wictor Häggblad  1994  Åkersberga Simsällskap    37.77        1:19.37   
11  Marcus Kjellberg  1994  Åkersberga Simsällskap    39.49        1:20.79   
12  Frans Manelius  1995  IF Åland    39.24        1:22.24   
13  Filip Nordmark  1995  Tyresö Simsällskap    39.01        1:22.25   
14  Samuel Johansson  1994  Täby Sim    38.16        1:22.85   
15  Jakob Hägglund  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    39.07        1:23.73   
16  Oscar Walde  1995  Täby Sim    39.87        1:24.48   
                     
 
Gren 16, 100m Bröstsim Herrar ABCD, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Denis Marijanovic  1996  Södertörns Simsällskap    33.86        1:12.23   
Henrik Petrov  1996  Tyresö Simsällskap    34.68        1:15.80   
Patrik Eriksson  1996  Spårvägens Simförening    35.99        1:17.06   
Erland Ekholm  1996  Skuru Idrottsklubb    36.32        1:17.50   
David Stalberg  1996  Södertörns Simsällskap    37.00        1:19.71   
Alexander Gabri  1997  Stockholmspolisens Sim IF    38.66        1:21.97   
Martin Blomquist  1997  Stockholmspolisens Sim IF    38.80        1:23.14   
Andreas Persson  1996  Södertörns Simsällskap    39.54        1:24.07   
Petter Lindberg  1997  Skuru Idrottsklubb    38.60        1:24.51   
10  Joel Severin  1997  Spårvägens Simförening    39.63        1:25.64   
11  Oliver Freiholtz  1997  Spårvägens Simförening    41.48        1:28.65   
12  Hannes Hjärne  1997  Skuru Idrottsklubb    40.85        1:28.71   
13  Alexander Almqvist  1996  Södertälje Simsällskap    42.24        1:30.14   
14  Marcus Svensson  1997  Stockholmspolisens Sim IF    43.80        1:32.55   
15  Erik Reinholdz  1997  Södertörns Simsällskap    44.60        1:32.91   
16  Jacob Öberg  1997  Åkersberga Simsällskap    48.70        1:41.67   
17  Aidan Gärdlund  1996  Södertörns Simsällskap    47.94        1:45.55   
18  Filip Alvgren  1997  Spårvägens Simförening    49.75        1:47.15   
Thomas Wang  1996  Turebergs Simklubb            DNS   
                     
 
Gren 16, 100m Bröstsim Herrar ABCD, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    37.28        1:18.36   
Alexej Filinau  1998  Södertörns Simsällskap    40.57        1:26.04   
William Lulek  1998  Skuru Idrottsklubb    40.00        1:26.21   
Daniel Sjöblom Ahlström  1998  Spårvägens Simförening    41.95        1:28.53   
Hugo Eriksson  1999  Turebergs Simklubb    44.03        1:29.95   
William Svalander  1998  Saltsjöbadens Idrottsförening    42.28        1:30.00   
Ludwig Hareskog  1998  Södertälje Simsällskap    42.37        1:30.25   
Anton Carlsson  1998  Tyresö Simsällskap    44.31        1:32.74   
Jack Ekström  1998  Skuru Idrottsklubb    43.50        1:33.02   
10  Elias Altman  1998  Saltsjöbadens Idrottsförening    46.72        1:39.43   
11  David Nordin  1998  Turebergs Simklubb    47.82        1:41.87   
12  Philip Welin-Berger  1999  Södertälje Simsällskap    51.07        1:44.30   
13  Alexander Lund  1998  Tyresö Simsällskap    47.55        1:44.96   
14  Erik Warberg  1998  Södertörns Simsällskap    47.61        1:45.13   
15  Jesper Nyman  1998  Tyresö Simsällskap    50.90        1:46.05   
16  Alexander Dahlén  1998  Tyresö Simsällskap    50.56        1:46.97   
17  Samir Noory  1999  Södertörns Simsällskap    49.97        1:47.74   
18  Joakim Olsson  1998  Saltsjöbadens Idrottsförening    50.52        1:48.06   
19  Oscar Norman  1999  Tyresö Simsällskap    51.48        1:49.54   
20  Oscar Gullberg  1999  Åkersberga Simsällskap    52.65        1:50.69   
21  Alex Kaufmann  1999  Spårvägens Simförening    53.00        1:51.08   
21  Sven Jansson  1999  Åkersberga Simsällskap    51.74        1:51.08   
23  Martin Engstrand  1999  Tyresö Simsällskap    53.60        1:51.14   
24  Axel Bystedt  2001  Södertälje Simsällskap    53.19        1:52.40   
25  Simon Kallvikbacka  1999  Södertörns Simsällskap    53.70        1:52.86   
26  Oliver Lundin  2000  Turebergs Simklubb    53.08        1:53.45   
27  Asger Nyholm  1998  Gustavsbergs Simsällskap    56.20        1:59.84   
Elias Törnqvist  1999  Tyresö Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 17, 50m Fjärilsim Damer ABCD, Finaler 18 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Madeleine Wallmon  1991  Täby Sim            29.53   
Jeanette Tärnström  1987  Turebergs Simklubb            29.61   
Ida Andersson  1989  Södertörns Simsällskap            30.86   
Maria Lunusjkin  1993  Saltsjöbadens Idrottsförening            31.31   
Anna Lillieström  1992  Södertörns Simsällskap            31.33   
Micaela Ödling  1990  Täby Sim            31.68   
Yvonne Persson  1988  Ösmo Simsällskap            31.78   
Emma Ohlin  1993  Täby Sim            32.06   
Isabel Mattsson-Coll  1993  Södertälje Simsällskap            32.32   
10  Ulrika Bygdeman  1993  Skuru Idrottsklubb            32.56   
11  Elin Postlind  1992  Turebergs Simklubb            33.60   
12  Sophie Näsström  1993  Stockholmspolisens Sim IF            34.17   
Hanna Pavlu Lewin  1993  Skuru Idrottsklubb            DNS   
                     
 
Gren 17, 50m Fjärilsim Damer ABCD, Finaler 16 - 17 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Emma Bring  1995  Spårvägens Simförening            31.27   
Cecilia Wallén  1995  Spårvägens Simförening            31.60   
Christine Ekman  1994  Stockholmspolisens Sim IF            31.63   
Caroline Speiner  1994  Södertörns Simsällskap            31.98   
Angelica Rosengren  1995  Simklubben 1970            32.50   
Malin Blomquist  1994  Stockholmspolisens Sim IF            32.76   
Jennifer Ulmgren  1995  Täby Sim            32.82   
Mathilda Dahlin  1995  Södertälje Simsällskap            33.42   
Mathilda Sjöberg  1995  Skuru Idrottsklubb            33.72   
10  Hanna von Sydow  1994  Skuru Idrottsklubb            34.15   
11  Viktoria Vuori  1995  Simklubben Ena            34.38   
12  Sara Huslid  1995  Södertälje Simsällskap            34.43   
13  Sofia Bergkvist  1995  Stockholmspolisens Sim IF            34.60   
14  Erica Fluur  1995  Simklubben 1970            36.03   
15  Vendela Mörkdal  1995  Skuru Idrottsklubb            36.07   
16  Moa Österberg  1994  Åkersberga Simsällskap            36.82   
17  Petronella Läckgren  1995  Stockholms Kappsimningsklubb            38.01   
Karin Nilsson  1994  Södertälje Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 17, 50m Fjärilsim Damer ABCD, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Anna Sandäng  1996  Täby Sim            30.09   
Alida Ramdén  1997  Södertälje Simsällskap            30.76   
Jessica Billquist  1996  Spårvägens Simförening            31.25   
Ida Edin  1996  Spårvägens Simförening            31.47   
Sandra Mattsson-Coll  1997  Södertälje Simsällskap            32.15   
Emilia Herlitz  1997  Saltsjöbadens Idrottsförening            32.17   
Elsa Arksand  1996  Täby Sim            32.52   
Amanda Kimander  1997  Skuru Idrottsklubb            32.57   
Hanna Sangfelt  1997  Täby Sim            32.57   
10  Julia Thurin  1996  IF Åland            33.11   
11  Emma Varga  1997  Danderyds Sim Club For Swimmin            33.49   
12  Erica Wågström  1996  Tyresö Simsällskap            33.52   
13  Klara Wallenbro  1997  Spårvägens Simförening            33.81   
14  Elin Timbäck  1997  Täby Sim            33.90   
15  Åsa Hambraeus  1996  Täby Sim            34.16   
16  Viktoria Engsoo  1996  Södertälje Simsällskap            34.22   
17  Madeleine Bergh  1996  Täby Sim            34.40   
18  Saga Stille  1996  Södertälje Simsällskap            34.44   
19  Ayleen Burt  1997  Stockholmspolisens Sim IF            34.52   
20  Enya Mcpheat  1997  Skuru Idrottsklubb            34.66   
21  Malin Wallén  1997  Spårvägens Simförening            34.73   
22  Lovisa Malmgren  1997  Spårvägens Simförening            34.75   
23  Erika Gardelin  1997  Spårvägens Simförening            34.93   
24  Elisabeth Krische  1996  Simklubben 1970            35.82   
25  Hanna Helin-Nilsson  1997  Simklubben 1970            36.14   
26  Oda Rabenius  1997  Stockholms Kappsimningsklubb            36.21   
27  Vendela Rege  1997  Danderyds Sim Club For Swimmin            36.81   
28  Saskia Kuhlins  1996  Spårvägens Simförening            37.03   
29  Daniela Pavicevic  1997  Stockholmspolisens Sim IF            37.30   
30  Anna Olsson  1997  Turebergs Simklubb            37.57   
31  Ebba Donning  1997  IF Åland            37.81   
32  Mikaela Sigvardsson  1996  Spårvägens Simförening            37.84   
33  Ulrika Blom  1997  Skuru Idrottsklubb            38.25   
34  Jessica Mattsson Ceccon  1996  Stockholmspolisens Sim IF            38.96   
35  Jennifer Stålhammar  1996  Åkersberga Simsällskap            39.21   
36  Freja Törnquist  1997  Åkersberga Simsällskap            40.11   
Claudia Lienert  1996  Stockholmspolisens Sim IF            DSQ   
                     
 
Gren 17, 50m Fjärilsim Damer ABCD, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena            31.94   
Julia Ewerbring  1998  Täby Sim            32.35   
Beatrice Vezzoli  1998  Turebergs Simklubb            33.73   
Louise Halldén  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin            34.39   
Maria Östervall  1998  Åkersberga Simsällskap            34.48   
Alexandra Engsoo  1998  Södertälje Simsällskap            35.37   
Linda von Fircks  1998  Stockholmspolisens Sim IF            35.57   
Ida Pettersson  1999  Stockholmspolisens Sim IF            36.69   
Josefin Ossmyr  1999  Tyresö Simsällskap            36.70   
10  Agnes Fährlin  1998  Spårvägens Simförening            36.86   
11  Julia Blomquist  1998  Stockholms Kappsimningsklubb            36.88   
12  Maria Tolkatcheva  1998  Tyresö Simsällskap            37.35   
13  Julia Nilsson  1999  Spårvägens Simförening            37.47   
14  Alva Mickelsson  1999  Turebergs Simklubb            38.01   
15  Wilma Tukonen  1998  Spårvägens Simförening            38.03   
16  Alice Sundberg  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin            38.06   
17  Louise Hagström  1998  Stockholms Kappsimningsklubb            38.07   
18  Hilma Ramdén  2000  Södertälje Simsällskap            38.14   
19  Sigrid Loid  1999  Täby Sim            38.28   
20  Amanda Platenik  1998  Simklubben 1970            38.76   
21  Liv Falk  2000  Täby Sim            39.45   
22  Elin Jansmarker  1999  Södertälje Simsällskap            39.50   
23  Alexandra Nilsson  1998  Saltsjöbadens Idrottsförening            39.53   
24  Johanna Norin  1998  Skuru Idrottsklubb            39.66   
25  Sara Emmesjö  1998  Södertälje Simsällskap            39.75   
26  Zhanna Kuhry  1998  Täby Sim            39.89   
27  Frida Kimander  1999  Skuru Idrottsklubb            39.96   
28  Nina Bring  1999  Spårvägens Simförening            39.98   
29  Caroline Korssell  1999  Täby Sim            40.13   
30  Moa Lindahl  1999  Spårvägens Simförening            40.26   
31  Olivia Stille  2000  Turebergs Simklubb            40.33   
32  Malin Ingvarsson  1998  Spårvägens Simförening            40.58   
33  Frida Nano  1999  Södertälje Simsällskap            40.61   
33  Hanna Marohn  1998  Åkersberga Simsällskap            40.61   
35  Amanda Strömdahl  2000  Täby Sim            40.65   
36  Elin Grenholm  1999  Spårvägens Simförening            40.75   
37  Lina Malm  1998  Spårvägens Simförening            40.92   
38  Jenny Ek  1999  IF Åland            41.56   
39  Julia Augustsson  1998  Täby Sim            42.27   
40  Camilla Dehlin  1999  Södertälje Simsällskap            42.66   
41  Tilda Rekola-Weckström  2000  Åkersberga Simsällskap            44.13   
42  Ylwali Häggblad  2000  Åkersberga Simsällskap            44.33   
43  Elin Dau Neuman  1998  Gustavsbergs Simsällskap            44.44   
44  Signe Nordegren  2000  Skuru Idrottsklubb            44.93   
45  Fanny Ek  1999  IF Åland            44.97   
46  Sara Olsson  1999  Tyresö Simsällskap            45.58   
47  Felicia Eriksson  1998  Åkersberga Simsällskap            45.70   
48  Karin Emanuelsson  1999  Södertälje Simsällskap            46.09   
49  Lenina Mariani-Lopez  1999  Södertälje Simsällskap            48.25   
Carolina Hagman  1998  Spårvägens Simförening            DNF   
Amanda Lidfeldt  1999  Gustavsbergs Simsällskap            DSQ   
Lisa Grundin  1998  Täby Sim            DSQ   
                     
 
Gren 18, 100m Frisim Herrar ABCD, Finaler 18 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Linus Magnusson  1990  Täby Sim    25.42        52.64   
Gustav Carlsson  1993  IF Åland    26.12        54.33   
Jonas Palmqvist  1990  Södertörns Simsällskap    26.31        54.69   
Jonathan Granado-Persson  1992  Täby Sim    26.88        57.16   
Oscar Lindström  1992  Stockholms Kappsimningsklubb    27.77        57.95   
Anders Haglund  1961  Turebergs Simklubb    27.44        58.20   
Rasmus Salomonsson  1993  Stockholmspolisens Sim IF    27.94        58.65   
Joakim Stalberg  1992  Södertörns Simsällskap    28.59        1:00.51   
                     
 
Gren 18, 100m Frisim Herrar ABCD, Finaler 16 - 17 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Adam Karlsson  1994  Spårvägens Simförening    26.68        55.42   
Gustav Thorstrand  1994  Spårvägens Simförening    26.88        55.74   
Adis Licina  1994  Södertälje Simsällskap    27.13        55.92   
Fabian Bergman  1994  Saltsjöbadens Idrottsförening    26.91        55.99   
Martin Hougberg  1994  IF Åland    26.53        56.29   
Haider Adel Ali  1995  Spårvägens Simförening    27.55        57.66   
Pontus Ericsson  1995  Stockholmspolisens Sim IF    27.64        57.87   
Joakim Uhlin  1994  Skuru Idrottsklubb    27.88        57.98   
Fredrik Ekesten  1995  Simklubben Ena    28.61        58.32   
10  Felix Gudehn  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    27.92        58.33   
11  Conrad Hildebrant  1995  Stockholmspolisens Sim IF    28.23        58.91   
12  Jesper Falk  1994  Skuru Idrottsklubb    28.00        59.04   
13  Marcus Stolt  1995  Södertörns Simsällskap    28.24        59.15   
14  Christoffer Malmgren  1994  Spårvägens Simförening    28.43        59.56   
15  Anton Holmberg  1995  IF Åland    28.68        59.84   
16  Emil Forsberg  1995  Turebergs Simklubb    29.08        1:00.65   
17  Jesper Billquist  1994  Spårvägens Simförening    28.94        1:00.71   
18  Anton Blomquist  1995  Åkersberga Simsällskap    28.22        1:00.77   
19  Calle Eriksson  1995  Täby Sim    28.64        1:01.00   
20  Fredrik Dehlin  1994  Södertälje Simsällskap    29.73        1:02.10   
21  Alexander Tofilovski  1994  Turebergs Simklubb    29.57        1:02.48   
22  Daniel Nyström  1994  Åkersberga Simsällskap    30.17        1:02.60   
23  Lucas Englund  1995  Skuru Idrottsklubb    29.74        1:02.71   
24  Fredrik Berntsson  1994  Södertörns Simsällskap    30.25        1:03.07   
25  Tobias Backlund  1995  Spårvägens Simförening    29.65        1:03.58   
26  Gustav Pettersson  1994  Stockholms Kappsimningsklubb    30.99        1:03.93   
27  Adilson Fonseca  1995  Spårvägens Simförening    30.46        1:04.59   
28  Sami Dogui  1995  Täby Sim    30.78        1:04.60   
                     
 
Gren 18, 100m Frisim Herrar ABCD, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Daniel Lönnberg  1996  Stockholmspolisens Sim IF    27.66        57.28   
Leon Lindström  1996  Danderyds Sim Club For Swimmin    27.89        58.19   
Shervin Ghahestani  1997  Täby Sim    28.48        58.49   
Denis Marijanovic  1996  Södertörns Simsällskap    28.20        59.04   
Anton Lüning  1996  Spårvägens Simförening    28.53        59.50   
Mattias Freiholtz  1996  Spårvägens Simförening    28.66        59.91   
Andreas Persson  1996  Södertörns Simsällskap    28.80        1:00.10   
Henrik Bolle  1996  Turebergs Simklubb    28.10        1:00.32   
Tobias Henriksson  1996  Spårvägens Simförening    29.54        1:00.86   
10  Elias Höckerfelt  1996  Spårvägens Simförening    29.13        1:01.01   
11  David Kruthammar  1997  Täby Sim    29.09        1:01.03   
12  Joel Huth  1996  Södertörns Simsällskap    29.47        1:01.28   
13  Patrik Eriksson  1996  Spårvägens Simförening    29.33        1:01.41   
14  Ossian Ankarberg  1996  Stockholms Kappsimningsklubb    29.68        1:01.70   
15  Axel Bååthe  1997  Skuru Idrottsklubb    29.59        1:01.76   
16  William Åberg  1997  Täby Sim    29.63        1:02.24   
17  Henrik Petrov  1996  Tyresö Simsällskap    29.86        1:02.51   
18  David Stalberg  1996  Södertörns Simsällskap    30.00        1:02.59   
19  Rasmus Källén  1996  Simklubben 1970    30.36        1:02.83   
20  Martin Blomquist  1997  Stockholmspolisens Sim IF    30.16        1:02.94   
21  Tim Filipsson  1996  Skuru Idrottsklubb    29.49        1:02.99   
22  Sebastian Enerstrand  1996  Södertälje Simsällskap    30.40        1:03.42   
23  Elias Sjöblom  1997  Stockholmspolisens Sim IF    30.53        1:03.55   
24  Martin Jareman  1996  Skuru Idrottsklubb    30.78        1:03.88   
25  Niklas Rior  1997  Stockholms Kappsimningsklubb    29.85        1:03.99   
26  Ossian Lönn  1996  Stockholms Kappsimningsklubb    30.42        1:04.20   
27  Alexander Almqvist  1996  Södertälje Simsällskap    30.49        1:04.77   
28  Linus Alexandrie  1997  Tyresö Simsällskap    30.87        1:05.45   
29  Petter Lindberg  1997  Skuru Idrottsklubb    31.31        1:06.26   
30  Anton Hasbany  1996  Södertälje Simsällskap    31.05        1:06.95   
31  Erik Reinholdz  1997  Södertörns Simsällskap    32.51        1:06.98   
32  Vincent Kiippa  1997  Skuru Idrottsklubb    31.58        1:07.61   
33  Viktor Jändel  1996  Södertörns Simsällskap    32.11        1:08.32   
34  Alexander Gabri  1997  Stockholmspolisens Sim IF    32.80        1:09.39   
35  Joel Severin  1997  Spårvägens Simförening    33.64        1:09.62   
36  Oliver Freiholtz  1997  Spårvägens Simförening    32.89        1:09.83   
37  Felipe Holguin  1997  Gustavsbergs Simsällskap    33.07        1:09.92   
38  Jerker Karlsson  1997  Täby Sim    34.27        1:10.96   
39  Albin Karlström  1997  Spårvägens Simförening    34.38        1:13.61   
40  Markus Mäkelä  1996  Södertörns Simsällskap    34.33        1:14.85   
                     
 
Gren 18, 100m Frisim Herrar ABCD, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Andre Filipsson  1999  Skuru Idrottsklubb    31.73        1:06.74   
Arvid Kjellén  1998  Spårvägens Simförening    31.75        1:07.14   
Daniel Sjöblom Ahlström  1998  Spårvägens Simförening    32.46        1:07.51   
Christian Norberg  1998  Stockholmspolisens Sim IF    33.27        1:08.17   
Hugo Eriksson  1999  Turebergs Simklubb    32.74        1:08.60   
Björn Seeliger  2000  Södertälje Simsällskap    33.29        1:08.94   
Erik Brandt  1999  Södertälje Simsällskap    33.52        1:08.96   
Jack Ekström  1998  Skuru Idrottsklubb    33.83        1:11.57   
Alexej Filinau  1998  Södertörns Simsällskap    34.32        1:11.71   
10  Dennis Wilkman  1998  Stockholmspolisens Sim IF    33.88        1:12.30   
11  Sebastian Pantzar  1999  Tyresö Simsällskap    34.42        1:12.42   
12  Martin Falk  1999  Stockholmspolisens Sim IF    35.33        1:12.51   
13  Adrian Panahi  1998  Södertälje Simsällskap    34.96        1:12.52   
14  William Svalander  1998  Saltsjöbadens Idrottsförening    34.06        1:12.60   
15  Joel Hambraeus  1998  Täby Sim    34.80        1:13.04   
16  Anton Carlsson  1998  Tyresö Simsällskap    34.90        1:13.54   
17  Elias Altman  1998  Saltsjöbadens Idrottsförening    35.07        1:14.41   
18  Zack Abelsson  1998  Södertörns Simsällskap    34.76        1:14.70   
19  Sebastian Tellgren  1998  Södertälje Simsällskap    35.25        1:14.99   
20  Anton Marijanovic  2000  Södertörns Simsällskap    36.46        1:15.61   
21  Daniel Nöu  1999  Täby Sim    35.71        1:15.92   
22  Erik Olsson Sande  1999  Täby Sim    38.04        1:18.85   
23  Linus Åberg  1998  Turebergs Simklubb    37.65        1:19.23   
24  Henrik Postlind  1998  Turebergs Simklubb    37.58        1:20.38   
25  Simon Gipperth  1998  Saltsjöbadens Idrottsförening    38.78        1:20.48   
26  Alexander Lund  1998  Tyresö Simsällskap    37.96        1:21.91   
27  Simon Kallvikbacka  1999  Södertörns Simsällskap    39.49        1:22.28   
28  Mikael Hägerlund  1999  Spårvägens Simförening    38.89        1:22.78   
29  Samir Noory  1999  Södertörns Simsällskap    38.23        1:23.21   
30  Tobias Fernandez  1999  Täby Sim    37.93        1:23.23   
31  Joakim Olsson  1998  Saltsjöbadens Idrottsförening    40.30        1:24.34   
32  Oscar Gullberg  1999  Åkersberga Simsällskap    39.82        1:25.58   
33  David Nordin  1998  Turebergs Simklubb    39.24        1:26.56   
34  Alex Kaufmann  1999  Spårvägens Simförening    40.31        1:27.01   
35  Tomas Östervall  2000  Åkersberga Simsällskap    41.26        1:27.38   
36  Philip Carlsäter  2001  Södertörns Simsällskap    41.03        1:27.63   
37  Lukas Rynge  2000  Åkersberga Simsällskap    43.86        1:28.28   
38  Philip Welin-Berger  1999  Södertälje Simsällskap    43.15        1:31.15   
Elias Törnqvist  1999  Tyresö Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 19, 75 m Frisim Damer"Simcup", Försök 0 år och äldre 
Sponsor: EPSON Sverige 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Michelle Coleman  1993  Täby Sim    40.14        40.14   
Anna Lillieström  1992  Södertörns Simsällskap    13.64  42.51      42.51   
Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb    42.79        42.79   
Jessica Eriksson  1993  Södertörns Simsällskap    13.81  43.58      43.58   
Frida Truvé  1993  Södertörns Simsällskap    13.83  43.73      43.73   
Elsa Ericsson  1995  Täby Sim    14.01  43.97      43.97   
Emma Karell  1994  Täby Sim    14.17  44.01      44.01   
Louise Åberg  1995  Täby Sim    44.34        44.34   
Maria Lunusjkin  1993  Saltsjöbadens Idrottsförening    13.98  44.90      44.90   
10  Hanna Gustavsson  1992  Södertörns Simsällskap    13.89  44.94      44.94   
11  Carin Klasson  1995  Södertörns Simsällskap    14.26  45.07      45.07   
12  Jeanette Tärnström  1987  Turebergs Simklubb    14.04  45.13      45.13   
13  Sandra Mattsson-Coll  1997  Södertälje Simsällskap    14.58  45.83      45.83   
14  Sophie Näsström  1993  Stockholmspolisens Sim IF    46.45        46.45   
                     
 
Gren 20, 75m Frisim Herr"Simcup", Försök 0 år och äldre 
Sponsor: EPSON Sverige 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Jacob Thulin  1991  Täby Sim    12.40  38.13      38.13   
Linus Magnusson  1990  Täby Sim    12.30  38.36      38.36   
Niklas Borin  1989  Turebergs Simklubb    11.99  38.69      38.69   
Gustav Carlsson  1993  IF Åland    12.39  38.88      38.88   
Johan Johansson  1991  Täby Sim    12.39  38.89      38.89   
Joakim Q Hammarlind  1993  Stockholmspolisens Sim IF    12.50  39.03      39.03   
Philip Björklund  1992  Stockholms Kappsimningsklubb    12.33  39.32      39.32   
Jonas Palmqvist  1990  Södertörns Simsällskap    12.58  39.52      39.52   
Tobias Karlsson  1991  Turebergs Simklubb    12.54  39.87      39.87   
10  Nicklas Peterson  1981  Simklubben 1970    12.32  40.05      40.05   
11  Erik Emanuelsson  1993  Södertälje Simsällskap    12.52  40.06      40.06   
12  Adam Karlsson  1994  Spårvägens Simförening    12.65  40.30      40.30   
13  Christoffer Andersson  1994  Tyresö Simsällskap    12.61  40.48      40.48   
Anton Sandäng  1994  Täby Sim            DNS   
                     
 
Gren 21, 100m Fjärilsim Damer ABCD, Finaler 18 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Abby Myers  1993  Stockholmspolisens Sim IF    30.29        1:04.45   
Madeleine Wallmon  1991  Täby Sim    30.28        1:06.54   
Erica Granesäter  1984  IF Åland    32.13        1:09.08   
Isabel Mattsson-Coll  1993  Södertälje Simsällskap    33.73        1:13.58   
Sophie Näsström  1993  Stockholmspolisens Sim IF    35.10        1:16.02   
Therese Trostemo  1993  Simklubben Ena    35.09        1:19.53   
                     
 
Gren 21, 100m Fjärilsim Damer ABCD, Finaler 16 - 17 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Emma Karell  1994  Täby Sim    31.58        1:06.35   
Emma Bring  1995  Spårvägens Simförening    31.95        1:09.28   
Malin Blomquist  1994  Stockholmspolisens Sim IF    32.93        1:10.09   
Josefin Hallman  1995  Södertörns Simsällskap    32.92        1:10.30   
Cecilia Wallén  1995  Spårvägens Simförening    33.69        1:12.14   
Jennifer Ulmgren  1995  Täby Sim    33.53        1:13.31   
Sofia Bergkvist  1995  Stockholmspolisens Sim IF    35.36        1:16.47   
Moa Österberg  1994  Åkersberga Simsällskap    38.11        1:26.98   
                     
 
Gren 21, 100m Fjärilsim Damer ABCD, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Alida Ramdén  1997  Södertälje Simsällskap    32.24        1:09.24   
Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb    31.94        1:09.51   
Greta Nykvist  1996  Södertörns Simsällskap    32.79        1:10.02   
Vilma Unnermark  1997  Södertörns Simsällskap    32.86        1:11.21   
Julia Thurin  1996  IF Åland    33.46        1:11.31   
Sandra Mattsson-Coll  1997  Södertälje Simsällskap    33.05        1:11.54   
Charlotte Myers  1997  Stockholmspolisens Sim IF    33.24        1:12.01   
Amanda Kimander  1997  Skuru Idrottsklubb    33.69        1:13.41   
Elin Timbäck  1997  Täby Sim    34.18        1:13.61   
10  Ida Edin  1996  Spårvägens Simförening    34.12        1:13.62   
11  Emilia Herlitz  1997  Saltsjöbadens Idrottsförening    33.13        1:15.24   
12  Saga Stille  1996  Södertälje Simsällskap    35.12        1:16.18   
13  Malin Wallén  1997  Spårvägens Simförening    35.96        1:18.21   
14  Klara Wallenbro  1997  Spårvägens Simförening    36.31        1:18.74   
15  Linda Virta  1996  IF Åland    38.39        1:22.92   
16  Lovisa Malmgren  1997  Spårvägens Simförening    37.23        1:23.65   
17  Vendela Rege  1997  Danderyds Sim Club For Swimmin    38.37        1:24.56   
18  Jessica Mattsson Ceccon  1996  Stockholmspolisens Sim IF    39.75        1:26.02   
19  Ebba Donning  1997  IF Åland    40.51        1:28.20   
20  Sofia Glabik  1997  Skuru Idrottsklubb    40.12        1:30.48   
21  Mikaela Sigvardsson  1996  Spårvägens Simförening    40.15        1:31.49   
22  Jennifer Stålhammar  1996  Åkersberga Simsällskap    43.09        1:37.24   
23  Mikaela Söderberg  1996  IF Åland    46.94        1:41.87   
Daniela Pavicevic  1997  Stockholmspolisens Sim IF            DNF   
Aline Agnvall  1997  Spårvägens Simförening            DSQ   
Sofia Nyberg Starck  1997  Tyresö Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 21, 100m Fjärilsim Damer ABCD, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Julia Ewerbring  1998  Täby Sim    33.62        1:12.57   
Anna Hassler  1998  Skuru Idrottsklubb    37.47        1:20.89   
Linda von Fircks  1998  Stockholmspolisens Sim IF    38.91        1:23.78   
Sarah Reichhuber  1998  Skuru Idrottsklubb    40.24        1:30.04   
Moa Lindahl  1999  Spårvägens Simförening    41.50        1:31.15   
Anna Reinholdz  1999  Södertörns Simsällskap    42.43        1:31.94   
Sara Emmesjö  1998  Södertälje Simsällskap    40.83        1:32.83   
Elin Jansmarker  1999  Södertälje Simsällskap    42.72        1:33.49   
Lina Malm  1998  Spårvägens Simförening    41.64        1:33.65   
10  Nina Bring  1999  Spårvägens Simförening    40.78        1:37.33   
11  Jenny Ek  1999  IF Åland    44.07        1:37.53   
12  Elin Grenholm  1999  Spårvägens Simförening    42.40        1:38.58   
13  Wilma Hagmansson  1999  Spårvägens Simförening    42.69        1:39.35   
Lenina Mariani-Lopez  1999  Södertälje Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 22, 50m Ryggsim Herrar ABCD, Finaler 18 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Niklas Borin  1989  Turebergs Simklubb            25.11   
Pontus Renholm  1986  Stockholmspolisens Sim IF            25.68   
Tobias Karlsson  1991  Turebergs Simklubb            27.61   
Jonas Palmqvist  1990  Södertörns Simsällskap            28.45   
Marcus Nordin  1992  Södertälje Simsällskap            29.92   
André Lopez  1991  Södertälje Simsällskap            32.11   
Kalle Nilsson  1992  Åkersberga Simsällskap            33.36   
Christoffer Källén  1993  Simklubben 1970            33.50   
Karim Aamer  1992  Stockholmspolisens Sim IF            34.34   
Kristian Persson  1993  Södertörns Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 22, 50m Ryggsim Herrar ABCD, Finaler 16 - 17 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Fabian Bergman  1994  Saltsjöbadens Idrottsförening            28.30   
Martin Hougberg  1994  IF Åland            28.46   
Adam Karlsson  1994  Spårvägens Simförening            28.52   
Joakim Uhlin  1994  Skuru Idrottsklubb            29.47   
Adis Licina  1994  Södertälje Simsällskap            30.09   
Jesper Billquist  1994  Spårvägens Simförening            30.27   
Fredrik Nilsson  1994  Södertörns Simsällskap            30.38   
Fredrik Ekesten  1995  Simklubben Ena            30.63   
Haider Adel Ali  1995  Spårvägens Simförening            30.80   
10  Anton Blomquist  1995  Åkersberga Simsällskap            31.25   
11  Christoffer Malmgren  1994  Spårvägens Simförening            31.58   
12  Alexander Gellerstedt-Edn  1995  Täby Sim            31.65   
13  Tobias Backlund  1995  Spårvägens Simförening            31.79   
14  Markus Kron  1994  Södertörns Simsällskap            32.13   
15  Adam Novak  1995  Skuru Idrottsklubb            32.18   
16  Tobias Gustafson  1994  Spårvägens Simförening            32.41   
17  Anton Holmberg  1995  IF Åland            32.58   
18  Felix Gudehn  1995  Stockholms Kappsimningsklubb            32.84   
19  Marcus Kjellberg  1994  Åkersberga Simsällskap            33.06   
20  Timothy Mackin  1995  Södertälje Simsällskap            33.48   
21  Jesper Falk  1994  Skuru Idrottsklubb            33.53   
22  Lucas Englund  1995  Skuru Idrottsklubb            34.19   
23  Emil Forsberg  1995  Turebergs Simklubb            34.89   
24  Marcus Farkondeh  1995  Åkersberga Simsällskap            39.39   
25  David Egholt  1994  Gustavsbergs Simsällskap            40.76   
                     
 
Gren 22, 50m Ryggsim Herrar ABCD, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Daniel Lönnberg  1996  Stockholmspolisens Sim IF            31.97   
Leon Lindström  1996  Danderyds Sim Club For Swimmin            32.21   
Tim Filipsson  1996  Skuru Idrottsklubb            32.61   
Martin Jareman  1996  Skuru Idrottsklubb            33.26   
Axel Bååthe  1997  Skuru Idrottsklubb            33.29   
Patrik Eriksson  1996  Spårvägens Simförening            33.44   
Ossian Lönn  1996  Stockholms Kappsimningsklubb            34.23   
Rasmus Källén  1996  Simklubben 1970            34.79   
Elias Sjöblom  1997  Stockholmspolisens Sim IF            35.00   
10  David Holm-Reise  1997  Spårvägens Simförening            35.26   
11  Henrik Bolle  1996  Turebergs Simklubb            35.39   
12  Petter Lindberg  1997  Skuru Idrottsklubb            35.87   
13  Marcus Svensson  1997  Stockholmspolisens Sim IF            36.05   
14  Vincent Kiippa  1997  Skuru Idrottsklubb            36.23   
15  Nils Larsson  1996  Täby Sim            37.44   
16  Kalle Falk  1997  Åkersberga Simsällskap            38.37   
17  Joel Severin  1997  Spårvägens Simförening            39.42   
18  Filip Alvgren  1997  Spårvägens Simförening            40.83   
19  Charlie Lindfors  1996  Skuru Idrottsklubb            40.91   
20  Ivar Forsling  1997  Saltsjöbadens Idrottsförening            43.21   
21  Marcus Carlenstam  1997  Gustavsbergs Simsällskap            44.02   
Emil Lundberg  1997  Södertälje Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 22, 50m Ryggsim Herrar ABCD, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Daniel Sjöblom Ahlström  1998  Spårvägens Simförening            33.63   
Erik Brandt  1999  Södertälje Simsällskap            34.10   
Hugo Eriksson  1999  Turebergs Simklubb            34.91   
Andre Filipsson  1999  Skuru Idrottsklubb            35.09   
William Lulek  1998  Skuru Idrottsklubb            35.16   
Wilmer Tingbrand  1998  Södertörns Simsällskap            35.24   
Jack Ekström  1998  Skuru Idrottsklubb            35.62   
Elias Altman  1998  Saltsjöbadens Idrottsförening            35.67   
Daniel Räisänen  1999  Täby Sim            35.74   
10  Björn Seeliger  2000  Södertälje Simsällskap            36.66   
11  Dennis Wilkman  1998  Stockholmspolisens Sim IF            37.24   
12  Adrian Panahi  1998  Södertälje Simsällskap            37.41   
13  Sebastian Tellgren  1998  Södertälje Simsällskap            38.06   
14  Joel Hambraeus  1998  Täby Sim            38.32   
15  Zack Abelsson  1998  Södertörns Simsällskap            39.00   
16  William von Wowern  1999  Täby Sim            39.05   
17  Ludwig Hareskog  1998  Södertälje Simsällskap            39.80   
18  Henrik Postlind  1998  Turebergs Simklubb            40.12   
19  David Nordin  1998  Turebergs Simklubb            40.37   
20  Daniel Nöu  1999  Täby Sim            41.95   
21  Kevin Ballchand  1999  Södertörns Simsällskap            42.01   
22  Victor Simic  2000  Täby Sim            42.02   
23  Erik Olsson Sande  1999  Täby Sim            42.20   
24  Mikael Hägerlund  1999  Spårvägens Simförening            42.29   
25  Stefan Varga  2000  Danderyds Sim Club For Swimmin            42.38   
26  Emil Wikell  1999  Södertörns Simsällskap            43.22   
27  Guillermo Illanes  2000  Södertälje Simsällskap            44.06   
28  Fredrik Annergren  2001  Turebergs Simklubb            44.36   
29  Adam Moummi  1999  Spårvägens Simförening            44.99   
30  Lukas Rynge  2000  Åkersberga Simsällskap            45.47   
31  Viktor Hermansson  2000  Södertälje Simsällskap            45.52   
32  Hans Hägg  1998  Skuru Idrottsklubb            45.80   
33  Nils Nordh  1999  Spårvägens Simförening            46.09   
34  Oskar Iwarsson  2000  Turebergs Simklubb            46.37   
35  Robert Hellberg  2001  Södertälje Simsällskap            48.04   
36  Lucas Westberg  2001  Turebergs Simklubb            48.13   
37  Sven Jansson  1999  Åkersberga Simsällskap            49.62   
38  Philip Welin-Berger  1999  Södertälje Simsällskap            49.82   
39  Oscar Andersson  2000  Södertälje Simsällskap            52.78   
40  Kevin Xia  2000  Åkersberga Simsällskap            52.87   
41  Gabriel Bachir  2000  Södertälje Simsällskap            53.63   
42  Axel Bystedt  2001  Södertälje Simsällskap            55.27   
Alexander Berglund  2000  Spårvägens Simförening            DSQ   
Anton Bäcklund  1998  Skuru Idrottsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 23, 200m Bröstsim Damer ABC, Finaler 18 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Jessica Eriksson  1993  Södertörns Simsällskap    33.95  1:12.20  1:51.38    2:31.46   
Ulrika Bygdeman  1993  Skuru Idrottsklubb    35.89  1:17.89  2:01.99    2:46.51   
Desirée Andersson  1990  Stockholmspolisens Sim IF    39.20  1:23.41  2:08.32    2:53.68   
Yvonne Persson  1988  Ösmo Simsällskap    39.69  1:24.84  2:13.90    3:03.40   
                     
 
Gren 23, 200m Bröstsim Damer ABC, Finaler 16 - 17 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Vendela Norrman  1995  Tyresö Simsällskap    36.88  1:17.53  1:59.09    2:40.67   
Jessica Allberg  1995  Skuru Idrottsklubb    37.46  1:21.64  2:07.13    2:52.65   
Nathalie Rege  1994  Danderyds Sim Club For Swimmin    38.76  1:23.04  2:08.20    2:54.46   
Emmeli Hansson  1995  Stockholmspolisens Sim IF    40.93  1:26.01  2:13.10    3:01.15   
Sara Huslid  1995  Södertälje Simsällskap    42.35  1:29.88  2:18.50    3:06.62   
Erica Fluur  1995  Simklubben 1970    44.29  1:33.35  2:23.38    3:11.51   
Astrid Berg  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    43.56  1:32.43  2:22.72    3:13.75   
Ida Jansson  1995  IF Åland    47.83  1:41.80  2:36.52    3:29.64   
Caroline Speiner  1994  Södertörns Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 23, 200m Bröstsim Damer ABC, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Alida Ramdén  1997  Södertälje Simsällskap    36.95  1:19.42  2:03.59    2:46.36   
Enya Mcpheat  1997  Skuru Idrottsklubb    38.69  1:22.57  2:07.41    2:51.38   
Jessica Billquist  1996  Spårvägens Simförening    39.05  1:23.28  2:09.01    2:55.06   
Madeleine Bergh  1996  Täby Sim    40.36  1:26.08  2:12.68    2:58.56   
Erica Christensen  1997  Södertälje Simsällskap    42.34  1:30.33  2:19.64    3:07.16   
Caroline Älmeby  1996  Stockholms Kappsimningsklubb    43.61  1:32.34  2:21.22    3:08.89   
Nicki Poutos  1997  Tyresö Simsällskap    42.11  1:30.84  2:21.50    3:11.72   
Saskia Kuhlins  1996  Spårvägens Simförening    44.37  1:34.78  2:25.82    3:16.18   
Madeleine Bergqvist  1996  Simklubben 1970    44.34  1:35.87  2:30.66    3:23.97   
10  Sofia Glabik  1997  Skuru Idrottsklubb    46.81  1:40.66  2:34.57    3:26.82   
11  Hanna Westerberg  1997  Spårvägens Simförening    45.44  1:38.66  2:33.27    3:28.27   
12  Elsa Wislander Jansson  1997  Turebergs Simklubb    50.67  1:47.76  2:45.87    3:42.49   
                     
 
Gren 24, 400m Frisim Herrar ABC, Finaler 18 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Gustav Carlsson  1993  IF Åland    1:00.17  2:05.96  3:12.68    4:18.51   
Måns Lundberg  1993  IF Åland    1:08.19  2:27.20  3:47.35    5:05.62   
                     
 
Gren 24, 400m Frisim Herrar ABC, Finaler 16 - 17 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Gustav Thorstrand  1994  Spårvägens Simförening    1:00.87  2:06.36  3:10.17    4:12.86   
Theodor Hansson  1994  Södertälje Simsällskap    1:00.69  2:05.63  3:10.23    4:14.08   
Lachlan Mcpheat  1994  Skuru Idrottsklubb    1:03.23  2:12.35  3:23.04    4:33.42   
Pontus Ericsson  1995  Stockholmspolisens Sim IF    1:04.15  2:13.67  3:24.57    4:34.03   
Frans Manelius  1995  IF Åland    1:04.34  2:14.03  3:25.30    4:34.07   
Oskar Emanuelsson  1994  Södertälje Simsällskap    1:03.57  2:13.14  3:24.39    4:34.13   
Adis Licina  1994  Södertälje Simsällskap    1:05.59  2:17.75  3:27.75    4:34.29   
Wictor Häggblad  1994  Åkersberga Simsällskap    1:03.64  2:14.00  3:27.52    4:40.51   
Fredrik Dehlin  1994  Södertälje Simsällskap    1:06.63  2:21.48  3:40.62    5:02.09   
Adam Karlsson  1994  Spårvägens Simförening            DNS   
                     
 
Gren 24, 400m Frisim Herrar ABC, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Mattias Freiholtz  1996  Spårvägens Simförening    1:06.46  2:18.49  3:29.05    4:35.42   
Tobias Henriksson  1996  Spårvägens Simförening    1:04.25  2:13.93  3:24.84    4:36.25   
Anton Lüning  1996  Spårvägens Simförening    1:06.06  2:17.82  3:27.86    4:36.47   
Rasmus Källén  1996  Simklubben 1970    1:05.71  2:18.08  3:31.48    4:41.65   
Leon Lindström  1996  Danderyds Sim Club For Swimmin    1:04.48  2:15.82  3:29.27    4:42.42   
Elias Höckerfelt  1996  Spårvägens Simförening    1:07.71  2:20.55  3:35.22    4:52.28   
Sebastian Enerstrand  1996  Södertälje Simsällskap    1:03.21  2:16.89  3:34.94    4:52.60   
Tim Filipsson  1996  Skuru Idrottsklubb    1:06.55  2:19.52  3:35.17    4:52.70   
Oliver Freiholtz  1997  Spårvägens Simförening    1:10.65  2:29.68  3:49.98    5:08.90   
                     
 
Gren 25, 200m Medley Damer ABCD, Finaler 18 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Anna Lillieström  1992  Södertörns Simsällskap    31.43  1:08.49  1:50.17    2:23.78   
Frida Truvé  1993  Södertörns Simsällskap    30.59  1:09.37  1:51.40    2:25.09   
Hanna Gustavsson  1992  Södertörns Simsällskap    30.22  1:06.53  1:52.42    2:30.18   
Abby Myers  1993  Stockholmspolisens Sim IF    30.33  1:10.34  1:58.43    2:30.34   
Maria Lunusjkin  1993  Saltsjöbadens Idrottsförening    32.78  1:11.54  1:58.24    2:32.37   
                     
 
Gren 25, 200m Medley Damer ABCD, Finaler 16 - 17 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emma Karell  1994  Täby Sim    31.46  1:10.35  1:53.02    2:27.94   
Josefin Hallman  1995  Södertörns Simsällskap    31.92  1:08.45  1:54.47    2:30.15   
Alexandra Uusaro  1995  Täby Sim    31.56  1:11.75  1:56.83    2:30.30   
Carin Klasson  1995  Södertörns Simsällskap    31.39  1:10.28